Puigdemont wzywa Katalończyków do demonstracji. Czeka na decyzję Belgii ws. ENA

Za Carlesem Puigdemontem i czterma członkami b. rządu Katalonii, wystawiono ENA (fot. REUTERS/Pascal Rossignol)

Pod hasłem „Wolność dla więźniów politycznych” odbędzie się w Barcelonie demonstracja zwolenników niepodległości Katalonii. Do udziału w manifestacji wezwał były kataloński premier Carles Puigdemont.

Puigdemont i jego czterech ministrów z europejskim nakazem aresztowania? Madryt zaprzecza

Hiszpański sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) odsuniętego od władzy premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta – poinformował w czwartek...

zobacz więcej

W wiadomości, przesłanej z Brukseli, polityk zadeklarował, że domaga się dla obywateli Hiszpanii prawa do podejmowania decyzji poprzez głosowanie, tak, jak funkcjonuje to w krajach demokratycznych. Wezwał swoich zwolenników, by nie ulegli presji tych, którzy chcą ograniczyć wolność Katalonii i upokorzyć instytucje, działające w tym regionie.

Carles Puigdemont i czterech członków byłego rządu Katalonii, za którymi hiszpańskie władze wydały Europejski Nakaz Aresztowania, przebywają w Belgii. Tamtejszy sąd ma zdecydować, czy wykona wobec Katalończyków Europejski Nakaz Aresztowania.

Hiszpańska prokuratura oskarżyła Carlesa Puigdemonta i jego współpracowników o bunt, sprzeciw wobec władzy i malwersacje. Grozi im 30 lat więzienia.

27 października kataloński regionalny parlament ogłosił niepodległość regionu. W sobotę madryckie władze uruchomiły 155. artykuł konstytucji. Zawieszono autonomię Katalonii, rozwiązano regionalny parlament i odwołano rząd.

źródło:
Zobacz więcej