Skarb Wikingów odnaleziony. Niektórych eksponatów nie udało się odzyskać

Niektórych eksponatów nie udało się odzyskać (fot. Universitetet Bergen)

Odnaleziono ukradziony w sierpniu z Muzeum Uniwersytetu w Bergen, tak zwany Skarb Wikingów. Norweska policja aresztowała dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież bezcennych eksponatów.

Połasili się na pamiątki po wikingach. „Niezmierne straty” muzeum

Około 400 przedmiotów należących do wikingów skradziono Muzeum Uniwersytetu w Bergen. Dyrekcja placówki, informując o kradzieży, straty określiła...

zobacz więcej

W październiku na posterunek policji w Bergen zgłosił się mężczyzna, który zwierzył się funkcjonariuszom, że zrobił coś, czego bardzo żałuje. Dzięki zeznaniom skruszonego złodzieja policjanci wszczęli śledztwo, które doprowadziło do aresztowania dwóch mężczyzn. W mieszkaniu należącym do jednego z nich znaleziono eksponaty skradzione ze zbiorów Muzeum w Bergen.

Policji udało się odzyskać ponad dwie trzecie z ponad 400 artefaktów o bezcennej wartości kulturowej, głównie z epoki wikingów. – To dla nas dzień wielkiej radości, będziemy teraz pracować nad zestawieniem odnalezionych przedmiotów oraz tych, których nadal brakuje – powiedział podczas konferencji prasowej Asbjorn Engvik, przedstawiciel muzeum.

Inspektor policji Linn Revheim przyznał, że włamanie zostało dość dobrze zaplanowane. Niestety część przedmiotów przechowywanych w plastikowych torebkach zostało uszkodzonych, a niektórych eksponatów, w szczególności tych ze złota, nie udało się odzyskać.

źródło:
Zobacz więcej