Chorwacja nadal z rządem. Parlament odrzucił wniosek o wotum nieufności

Parlament Chorwacji odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec rządu premiera Andreja Plenkovicia (fot. Wikimedia Commons/EU2017EE Estonian Presidency)

Parlament Chorwacji odrzucił w nocy z piątku na sobotę wniosek opozycji o wotum nieufności wobec rządu premiera Andreja Plenkovicia zgłoszony w związku z postępowaniem rządu w sprawie kryzysu zadłużeniowego Agrokoru, największego prywatnego koncernu w tym kraju.

Szef MON: wesprzemy budowę centrum doskonalenia NATO w Chorwacji

– Polskie siły specjalne będą wspierać budowanie centrum doskonalenia NATO, które ma zostać uruchomione w Chorwacji – poinformował w poniedziałek...

zobacz więcej

Po 12-godzinnej debacie wniosek, zgłoszony przez opozycyjnych socjaldemokratów, odrzucono stosunkiem głosów 78:59. Jednoizbowy parlament Chorwacji liczy 151 deputowanych.

Obserwatorzy chorwackiej sceny politycznej spodziewali się takiego wyniku bowiem centroprawicowy rząd premiera Plenkovicia, złożony z konserwatystów i liberałów, posiada w parlamencie niewielką, ale trwałą większość.

Zdaniem opozycji uzgodnione niedawno z kredytodawcami, wśród których znajdują się m. in. zagraniczne fundusze inwestycyjne, porozumienie o pożyczce dla Agrokoru jest nieprzejrzyste i faworyzuje niektórych kredytodawców. Rząd i obecna dyrekcja koncernu uznały te zarzuty za bezpodstawne.

Śledztwo w sprawie zadłużenia Agrokoru

W kwietniu br. rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o nadzwyczajnej pomocy finansowej dla przedsiębiorstwa handlu detalicznego Agrokor (jednego z największych pracodawców na Bałkanach), który popadł w olbrzymie długi i groziła mu niewypłacalność. Kłopoty Agrokoru groziły zdestabilizowaniem całej gospodarki Chorwacji.

Przeciwko właścicielowi Agrokoru Ivicy Todoriciowi i 14 innym osobom prowadzone jest śledztwo w sprawie zadłużenia Agrokoru. Biznesmena oskarża się o sprzeniewierzenie i fałszowanie dokumentacji firmy. Todorić, który przebywa w Wielkiej Brytanii, zaprzecza zarzutom i twierdzi, że cała sprawa jest umotywowana politycznie oraz że stoją za nią członkowie chorwackiego rządu.

Obrońcy Todoricia przedstawili tę tezę przed londyńskim sądem, który rozpatruje wniosek o jego wydanie Chorwacji. W ub. wtorek sąd zdecydował wypuścić Todoricia z aresztu za kaucją. Decyzję w sprawie wydania biznesmena Zagrzebiowi odroczono do kwietnia przyszłego roku.

źródło:

Zobacz więcej