To już 99 lat wolnej i niepodległej Polski. Uroczyste obchody w całym kraju

Mszą św. w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych rozpoczną się uroczystości związane z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacją obchodów będzie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Przed ogłoszeniem niepodległości Marszałek nocował w miejscu obecnej siedziby TVP

W siedzibie TVP przy placu Powstańców Warszawy (przed wojną plac Napoleona) otwarto wystawę pt. „Dom Niepodległości”. Wystawa obejmuje zdjęcia i...

zobacz więcej

Obchody Święta Niepodległości w stolicy rozpoczną się o godz. 9 od mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem pary prezydenckiej oraz premier Beaty Szydło. Wcześniej Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Na uroczystości w świątyni zaprosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Poinformował, że msza św. będzie podziękowaniem Bogu za wolność i niepodległość oraz prośbą o „dalszą opiekę nad Ojczyzną”.

Warszawa szykuje się na obchody 11 listopada. W stolicy 12 różnych zgromadzeń

Na 11 listopada zgłoszono w sumie 12 zgromadzeń publicznych – poinformowała w środę szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa Ewa Gawor. Jak dodała,...

zobacz więcej

Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Podczas uroczystej zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosi prezydent Andrzej Duda. Jak co roku, przed Grobem zostaną złożone wieńce i kwiaty.

Obecność na uroczystości potwierdził przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk. Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego zaproszenie na uroczystość Święta Niepodległości zostało jak co roku wystosowane przez prezydenta do wszystkich b. premierów i b. prezydentów. Donald Tusk zwrócił się o możliwość złożenia wieńca, kancelaria prezydenta przychyliła się do prośby.


Defilada

W centralnych obchodach Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego udział weźmie ponad pół tysiąca żołnierzy. Po raz pierwszy uczestniczyć w uroczystości będzie pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej.

Marsz Niepodległości i 11 innych zgromadzeń

W sobotę w stolicy według informacji z ratusza zgłoszono w sumie 12 zgromadzeń publicznych. Największy ma być Marsz Niepodległości; jego organizatorzy deklarują, że weźmie w nim udział 50 tys. osób. Poprzedzi go msza święta w kościele pod wezwaniem świętej Barbary w Śródmieściu. Marsz rozpocznie się o godz. 15:00 i przejdzie z Placu Defilad, Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Organizowany przez środowiska narodowe marsz w tym roku odbędzie się pod hasłem „My chcemy Boga”.

Kontrmanifestację do Marszu Niepodległości organizuje Antifa.

Bieg Niepodległości

Trasa biegu liczy 10 km i wiedzie Aleją Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego i Aleją Niepodległości. Biegacze ubrani będą w białe i czerwone koszulki, wystartują w dwóch kolumnach tworzących polską flagę. Na mecie otrzymają medal z wkomponowanym logotypem biegu czyli pierścieniem z orłem. Chętni na medalu będą mogli wygrawerować swój czas.

Bieg Niepodległości to największy bieg z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej. W rywalizacji weźmie udział 18 tys. biegaczy.

Błaszczak o decyzji Gronkiewicz-Waltz: kompromitacja i kpina

– Kompromitacja i kpina z Polaków; to wolność zgromadzeń według PO – tak szef MSWiA Mariusz Błaszczak odniósł się do decyzji prezydent Warszawy...

zobacz więcej

V Ognisko Patriotyzmu z udziałem prezydenta

Prezydent Duda wieczorem uda się do Stalowej Woli, gdzie weźmie udział w V Ognisku Patriotyzmu. Prezydent także zabierze tam głos.

Koncert Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego

Wieczorem w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego, na którym wystąpią m.in. Małgorzata Walewska i Andrzej Lampert, a dyrygować będzie Pedro Amaral – dyrektor artystyczny Filharmonii Lizbońskiej.


Belweder, Sejm i Senat otwarte dla zwiedzających

11 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, każdy będzie mógł odwiedzić Belweder – miejsce, w którym mieszkał i pracował marszałek Józef Piłsudski, a obecnie prezydent przyjmuje gości. Chętni będą mogli odwiedzić także Sejm i Senat.

Uroczystości nie tylko w Warszawie

Politycy PiS w tym premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, członkowie rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, Święto Niepodległości uczczą w sobotę nie tylko w Warszawie, ale także w Krakowie.

źródło:

Zobacz więcej