Zatrzymano 100 osób podejrzanych o związki z Państwem Islamskim

Od sierpnia 2016 r. policja w Stambule przeprowadziła co najmniej 100 operacji antyterrorystycznych (fot. REUTERS/Murad Sezer)

W ramach operacji antyterrorystycznej wymierzonej w Państwo Islamskie turecka policja zatrzymała 100 osób, podejrzanych o związki z tą dżihadystyczną organizacją – poinformowała oficjalna agencja Anatolia.

Zamach bombowy w Turcji, 18 osób rannych

18 osób rannych po ataku na policyjny radiowóz w mieście Mersin na południowym wybrzeżu Turcji. Na miejscu są karetki pogotowia, radiowozy...

zobacz więcej

Policja w Stambule przeprowadziła w nocy jednocześnie kilka operacji w siedmiu dzielnicach miasta. Zatrzymano 82 cudzoziemców, których narodowości nie ujawniono. Zdaniem służb bezpieczeństwa zatrzymani planowali udać się do Syrii, by walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Domniemani dżihadyści będą postawieni przed sądem.

W wyniku oddzielnej akcji policji w południowej prowincji Adana rano zatrzymano 11 Syryjczyków podejrzanych o związki z IS. Siedem kolejnych osób, których narodowości nie podano, zatrzymano w prowincji Izmir na zachodzie kraju.

W czwartek policja w Ankarze zatrzymała ponad 170 domniemanych członków IS. Łącznie w ramach akcji wymierzonej w tę organizację wydano nakazy aresztowania 245 osób.

Akcja antyterrorystyczna w Stambule, jak zauważa Associated Press, może mieć związek z zaplanowanymi uroczystościami upamiętniającymi 79. rocznicę śmierci założyciela Republiki Tureckiej Mustafy Ataturka.

Jak podaje Anatolia, w Turcji w wyniku ataków przypisywanych Państwu Islamskiemu zginęło ponad 300 osób. W zeszłym miesiącu policja zlikwidowała uśpione komórki IS i zatrzymała kilkudziesięciu domniemanych terrorystów, którzy zdaniem służb planowali przeprowadzić zamach podczas państwowego święta.

Od sierpnia zeszłego roku policja w Stambule zatrzymała prawie 1 tys. osób podejrzewanych o związki z IS.

źródło:

Zobacz więcej