RAPORT

Pogarda

Przed ogłoszeniem niepodległości Marszałek nocował w miejscu obecnej siedziby TVP

Najnowsze

Popularne

W siedzibie TVP przy placu Powstańców Warszawy (przed wojną plac Napoleona) otwarto wystawę pt. „Dom Niepodległości”. Wystawa obejmuje zdjęcia i dokumenty dotyczące budynku. To tutaj między 10 a 13 listopada 1918 r. przebywał Józef Piłsudski.

Warszawa szykuje się na obchody 11 listopada. W stolicy 12 różnych zgromadzeń

Na 11 listopada zgłoszono w sumie 12 zgromadzeń publicznych – poinformowała w środę szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa Ewa Gawor. Jak dodała,...

zobacz więcej

10 listopada 1918 r. około godz. 7 rano na Dworzec Wiedeński w Warszawie przybył pociąg z Berlina. Po 16 miesiącach więzienia w Magdeburgu powracał nim brygadier Józef Piłsudski.

Już wówczas był owiany legendą bojownika, męczennika sprawy niepodległości. Dawny syberyjski zesłaniec i więzień caratu, współzałożyciel i przywódca Polskiej Partii Socjalistycznej, łączył nurt reform społecznych ze sprawą walki o niepodległą Polskę. Był komendantem I Brygady Legionów, szefem Komisji Wojskowej Tymczasowej Rady Stanu, a w ostatnim czasie więźniem stanu cesarza niemieckiego.

Po powrocie do Polski Marszałek Piłsudski na trzy dni zatrzymał się w budynku, w którego miejscu dzisiaj stoi siedziba TVP. Na wystawę związaną z tą historią przybyli w piątek m.in. minister kultury i wicepremier Piotr Gliński oraz Krzysztof Jaraczewski – wnuk Józefa Piłsudskiego.

(fot.tvp)
(fot.tvp)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej