Jarosław Kaczyński: w stulecie odzyskania niepodległości rany powinny się zabliźnić

– W roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości trzeba uczynić wszystko, by jak najwięcej ciągle niezabliźnionych ran przestało być niezabliźnionymi, żeby polski duch wzmacniał się, by wzmacniała się nasza wspólnota, nasza niepodległość – powiedział Jarosław Kaczyński w piątek wieczorem przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pomniki smoleńskie w nowej lokalizacji? „Być może będą pewne zmiany”

Nie koniecznie będą zlokalizowane w okolicach ulicy Karowej.

zobacz więcej

Wcześniej szef PiS wziął udział w Marszu Pamięci, który po mszy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela przeszedł Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty przed pomnikiem marszałka oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W swoim wystąpieniu prezes PiS nawiązał do przypadających w sobotę obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – To szczególna rocznica, zaczynami setny rok. Setny rok chciałoby się powiedzieć niepodległości, ale niestety – jeśli chcieć być w zgodzie z prawdą historyczną – to trzeba powiedzieć: od odzyskania niepodległości w 1918 roku – powiedział Kaczyński.

Wybrano projekt pomnika smoleńskiego. „Przypomina trap samolotu i potężny grobowiec”

Projekt Jerzego Kaliny zwyciężył w konkursie na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. – Kamienny monument przypomina schody trapu...

zobacz więcej

Skutki niewoli

Jak zaznaczył, Polska przez 50 lat z tych 99 była niepodległości pozbawiana.

– Padła ofiarą dwóch straszliwych totalitaryzmów – niemieckiego i rosyjskiego. Skutki tej XX-wiecznej niewoli, tak jak i skutki tej niedawnej, trwają po dziś dzień. Trwają w sferze materialnej, ale przede wszystkim trwają w sferze duchowej, w sferze świadomości – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

„Nie wyobrażam sobie, by w rocznicę Bitwy Warszawskiej na Powązkach jeszcze był grób Bieruta”

– Pierwszym znakiem, ze coś się zmieniło w relacjach polsko-ukraińskich dot. upamiętnień jest to, że jeżeli przedstawiciele naszego Biura...

zobacz więcej

Podkreślał wagę obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. – To będzie rok, w którym powinniśmy uczynić wszystko, by jak najwięcej tych ciągle niezabliźnionych ran przestało być niezabliźnionymi, by polski duch się wzmacniał, by wzmacniała się nasza wspólnota, nasza niepodległość – powiedział Kaczyński.

Przed Pałacem Prezydenckim lider PiS mówił o pomnikach smoleńskich w stolicy. – Jesteśmy coraz bliżej, teraz naprawdę już blisko. Dziś zakończył się konkurs na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej – przypomniał.

– Przed nami jeszcze ostateczne rozstrzygnięcia co do pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale wiemy już jak, wiemy już gdzie – dodał. – I jestem przekonany, że 10 kwietnia przyszłego roku te pomniki już staną i że będziemy znali prawdę – mówił prezes PiS.

źródło:

Zobacz więcej