Zmiany w katowickich sądach. „Chodzi o to, żeby nie było patologii”

Sala rozpraw w Sądzie Sądem Apelacyjnym w Katowicach (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

– Chodzi o usprawnianie wymiaru sprawiedliwości – tak wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik komentuje zmiany kadrowe w śląskich sądach. W piątek powołano 11 nowych prezesów sądów apelacji katowickiej.

Prezydent Duda: Ustawy o SN i KRS muszą być przyjęte w tym roku

– Nie ma kwestii spornych, a jedynie w pewnych aspektach są jeszcze różne punkty widzenia – powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z „Naszym...

zobacz więcej

– Działamy zgodnie z przepisami prawa. Jest ustawa o ustroju sądów powszechnych; są przepisy, na których podstawie jest możliwość odwoływania i powoływania prezesów sądów. Chodzi o to, żeby usprawniać funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości – powiedział w piątek Wójcik w Sosnowcu.

– Musimy patrzeć wyłącznie kategorią dobra obywateli, dla nas to jest najważniejsze. Chodzi o to, żeby wymiar sprawiedliwości funkcjonował w sposób, który zmieni zupełnie jego wizerunek w oczach obywateli. Nie może być tak, że 80 proc. społeczeństwa w sondażach mówi o tym, że trzeba dokonać reformy wymiaru sprawiedliwości – dodał.

– Chodzi o to, żeby nie było patologii, żeby nie było sytuacji, w której wymiar sprawiedliwości był wymiarem niesprawiedliwości. My tego nie chcemy; chcemy, żeby polskie sądownictwo dobrze działało – przekonywał. Zaznaczył, że chodzi o kwestie dotyczące jedynie administracji, a nie orzecznictwa. – Nikt z resortu sprawiedliwości nie ma i nie będzie miał wpływu na orzecznictwo – dodał.

Odwołanie prezesa sądu

– W dniu dzisiejszym przyszedł faks odwołujący z dniem wczorajszym ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach panią sędzię Barbarę Suchowską. Równocześnie odwołano wiceprezesów sądu - powiedział rzecznik SA sędzia Robert Kirejew.

Jak dodał, zmian dokonano bez podania powodów – w trybie znowelizowanych przepisów ustawy ustroju sądów powszechnych – i przed upływem kadencji. Odwołano też prezesów i wiceprezesów sądów okręgowych w Katowicach i w Gliwicach, a także części sądów rejonowych z apelacji katowickiej.

Jak podał w komunikacie prasowym resort sprawiedliwości, celem zmian jest poprawa „sytuacji sądów apelacji katowickiej, jak również sytuacji w samym Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, który pod względem wskaźnika opanowania wpływu w sprawach karnych zajął siódmą pozycję na 11 sądów apelacyjnych”.

– Przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 r. wykazał niską efektywność sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach – dodano.

źródło:

Zobacz więcej