Aktywiści z Obozu dla Puszczy usłyszą zarzuty

Blokada siedziby Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Aktywiści, którzy wczoraj okupowali budynek Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, by sprzeciwić się pracom prowadzonym w Puszczy Białowieskiej, usłyszą zarzuty. Wczoraj policja zatrzymała 22 osoby w związku z zajściami przed siedzibą Lasów Państwowych w Warszawie.

Policja zatrzymała 22 osoby, które okupowały siedzibę Lasów Państwowych

Policja zatrzymała 22 osoby w związku z zajściami w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie – poinformowała podkom. Edyta Wisowska oficer prasowy...

zobacz więcej

– Do policyjnego aresztu trafiły jeszcze dwie osoby. Jedna z nich odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza, a druga – za bezprawne wywieranie wpływu na czynności funkcjonariuszy – tłumaczy podkom. Edyta Wisowska z Komendy Rejonowej Warszawa III.

Przed komendą policji przy ulicy Opaczewskiej zebrali się ekolodzy, by wyrazić sprzeciw wobec zatrzymania. Uczestniczka protestu Aleksandra Markowska uważa, że funkcjonariusze przesadzili z reakcją.

– Zarówno reakcja policji na protest jak i postawione oskarżenia są nieadekwatne do sytuacji – uważa Aleksandra Markowska.

Policjanci przesłuchują zatrzymanych.

Aktywiści chcą wycofania się szefa Lasów Państwowych z decyzji, która pozwala prowadzić cięcia na 2/3 powierzchni puszczy. Żądają też wycofania harwesterów, czyli ciężkiego sprzętu używanego do wycinki i zaprzestania sprzedaży drewna z puszczy. Ich zdaniem walka z kornikiem to zasłona dla komercyjnej eksploatacji lasu.

Szyszko: Nastąpiło zrozumienie polskiego stanowiska ws. Puszczy Białowieskiej

– Myślę, że podczas ostatniego wysłuchania przed Trybunałem Sprawiedliwości ws. wycinki prowadzonej w Puszczy Białowieskiej nastąpiło zrozumienie...

zobacz więcej

Jak wskazały Lasy Państwowe w skierowanej do protestujących odpowiedzi, wszystkie najcenniejsze fragmenty Puszczy Białowieskiej są objęte ochroną i nie prowadzi się w nich żadnych cięć – znajdują się one na obszarze parku narodowego oraz rezerwatów przyrody utworzonych w trzech puszczańskich nadleśnictwach.

LP podkreśliły, że zgodnie z przepisami „w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów leśnicy są obowiązani do kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów, a w szczególności m.in. do zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych”.

źródło:

Zobacz więcej