Ograniczenie handlu w niedziele? „1 stycznia 2018 r. jest mało prawdopodobny”

Do przyjęcia ustawy niezbędna będzie notyfikacji Komisji Europejskiej (fot. REUTERS/Kacper Pempel)

W tym momencie wejście w życie ograniczenia handlu w niedziele 1 stycznia 2018 r. jest mało prawdopodobne – uważa szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

„To kompromitacja, nie kompromis”. Szef „S” o pomyśle handlu w dwie niedziele

– Dwie niedziele to mydlenie oczu – skomentował w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda projekt dotyczący...

zobacz więcej

– Jeśli na następnym posiedzeniu będzie ten projekt uchwalony przez Sejm, to jakaś mała szansa jest, ale kalendarz legislacyjny już stawia mocno pod znakiem zapytania termin wejścia w życie 1 stycznia 2018 r. – zaznaczył minister w radiowej Trójce. Dopytywany, jaki termin jest zatem, jego zdaniem, realny odpowiedział: – To by trzeba było odliczać od uchwalenia przez Sejm tę datę. Jeśli dyskusja potrwa jeszcze trochę, to trudno mi tu się wypowiadać. To nie jest już w gestii rządu.

Kowalczyk zaznaczył, że „osobiście wolałby”, żeby „wszystkie niedziele były wolne” od handlu. – Ale (...) rozumiem też obawy innych – dodał.

Opinia MSZ wydłuża proces

W czwartek projektem ustawy o zakazie handlu w niedziele miał się zająć Sejm. Punkt ten został jednak skreślony z porządku obrad.

Według opinii przygotowanej przez MSZ do projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta zakaz handlu w wybrane dni w internecie wymagać będzie notyfikacji Komisji Europejskiej.

Szef sejmowej podkomisji ds. rynku pracy, poseł PiS Janusz Śniadek, podkreślił, że w związku z wątpliwościami zawartymi w opinii MSZ konieczna będzie ingerencja w treść projektu ustawy o zakazie handlu w niedziele lub jego notyfikacja przez KE, co może potrwać do 13 miesięcy.

Pod koniec października sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Poprawki dotyczą m.in. tego, że handel miałby być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca i w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

źródło:

Zobacz więcej