Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej i Lecha Kaczyńskiego jeszcze w tym roku

– Myślę, że zgodnie z zapowiedziami Jarosława Kaczyńskiego, ale nie tylko jego, ale także innych polityków, pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej i Lecha Kaczyńskiego powinien stanąć na Krakowskim Przedmieściu już niedługo. Mam nadzieję, że tak będzie – powiedziała radiu RMF FM prof. Magdalena Gawin, generalny konserwator zabytków.

„Pomnik jest czymś absolutnie naturalnym”. „Nie może być efektem plebiscytów”

– Z pewnością nie może to być efekt plebiscytów. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy teraz robili jakąś kampanię wyborczą, rozdawali ulotki, kłócili się,...

zobacz więcej

Dodała, że nie jest w stanie określić konkretnej daty, ale wie, że „na okrągłą rocznicę okrągłą katastrofy smoleńskiej ten pomnik był zapowiadany. Mam nadzieję, że tak będzie”.

Prof. Gawin zwróciła uwagę, że powstały dwa projekty pomników. Jeden symbolizujący „schody do samolotu” – przypadł jej bardziej do gustu; natomiast drugi, przedstawiający śp. Lecha Kaczyńskiego „przechodzącego przez drzwi” określiła jako „zupełnie płaski”. – Uważam, że oba są estetycznie bardzo dobre – stwierdziła na koniec.

Magdalena Gawin była też pytana, czy jako konserwator zabytków widzi przeciwwskazania, by pomnik stanął na Trakcie Królewskim, które wskazała Hanna Gronkiewicz Waltz, mówiąc o „układzie zamkniętym”.

– Spotykam się od dwóch lat bardzo często z konserwatorami, cały czas się obracam w tym środowisku konserwatorskim. W zasadzie wszyscy mówią o tym, że nigdy nie było takiego pojęcia w teorii konserwatorskiej – „układu zamkniętego”. To niestety ściśle miało polityczny wydźwięk – uważa Gawin.

źródło:
Zobacz więcej