Dlaczego kotawce nie chorują na AIDS?

Małpy – Kotawce – to gatunek naczelnych, który jest bardzo rozpowszechniony w Afryce na południe od Sahary (fot. Cameron Spencer/Getty Images)

Wśród grupy małp – kotawców - wiele jest nosicielami wirusa SIV (bardzo podobnego do HIV). Małpy te jednak nie chorują na AIDS. – Jeśli zrozumiemy dlaczego, być może uda się nam opracować nowe terapie przeciwko HIV – mówi dr Anna Jasińska.

„Małpa w kąpieli” podbija internet. Zola tańczy w basenie pełnym wody

Tańczący goryl z Dallas robi furorę w sieci. 14-letnia Zola weszła do basenu i zaczęła obracać się w kółko, tańczyć i chlapać wodą.

zobacz więcej

– Kotawiec (werwet) jest głównym nosicielem wirusa SIV wśród afrykańskich naczelnych. Jest to dla nas ważne, bo wirus HIV – który wywołuje pandemię AIDS u człowieka – to właśnie mutacja SIV – mówi badaczka.

I wyjaśnia, że SIV może być dla małp śmiertelnie niebezpieczny. – Dla mnie werwety to model, który pozwala poznać procesy związane z biologią chorób chronicznych człowieka, takich jak choroby neuropsychiatryczne, zakaźne, metaboliczne. W tym modelu badamy efekty selekcji naturalnej i adaptacje do środowiska, w tym – groźnych patogenów. Zgłębiamy też mechanizmy regulacji ekspresji genów, które mogą wpływać na rozwój organizmu i zdrowie – mówi dr Anna Jasińska z University of California i Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Np. u pochodzących z Azji makaków w wyniku infekcji tym wirusem rozwija się małpia forma AIDS – zespół nabytego niedoboru odporności. Makaki jednak, w odróżnieniu od kotawców, nie są naturalnymi nosicielami tego wirusa i stąd brak u nich adaptacyjnych mechanizmów do radzenia sobie z nim.

Dr Jasińska wyjaśnia, że werwety, które są naturalnymi gospodarzami wirusa SIV, były wirusem infekowane przez setki tysięcy lat. W wyniku selekcji naturalnej do dzisiaj przetrwali, więc potomkowie tych osobników, które z SIV radziły sobie lepiej.

„W obliczu inwazji setek małp” Indonezja zarządziła odstrzał makaków

Żołnierze, policjanci i lokalni strzelcy zostali zmobilizowani do walki z plagą makaków, które niszczą uprawy i atakują rolników. W piątek na...

zobacz więcej

– Nasze badania sygnałów selekcji naturalnej u afrykańskich kotawców wykazały, że małpy te rozwinęły przystosowania do tego, jak przeżyć, mając wirusa SIV – opowiada dr Jasińska. – Co ciekawe, znaleźliśmy również silne sygnały selekcji naturalnej w genach ważnych w regulacji infekcji wirusami, które są niebezpieczne u pacjentów zakażonych HIV – mówi.

Badania zespołu, w którym uczestniczyła, ukazały się w czasopiśmie „Nature Genetics”.

Naukowcy chcą poznać mechanizmy obronne u kotawców i zrozumieć, dlaczego nie chorują one na AIDS mimo obecności w ich organizmach powodującego tę chorobę wirusa SIV. Dzięki temu być może w przyszłości uda się zaprojektować nowe, skuteczniejsze sposoby terapii osób zarażonych HIV.

– Używamy genetyki, by zrozumieć biologię procesu radzenia sobie z SIV u gatunku naczelnych dobrze zaadaptowanych do tego wirusa. Sekwencjonujemy genom kotawców i badamy jego zmienność w różnych populacjach – opowiada biolog. – To zupełnie nowe podejście do szukania nowych strategii terapeutycznych przeciwko HIV – mówi.

źródło:

Zobacz więcej