Naimski: Wkrótce szczegóły negocjacji kontraktu gazowego rządu PO-PSL

Od września warszawska prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie (fot. REUTERS/Laszlo Balogh)

Minister Piotr Naimski powiedział, że wkrótce zostanie odtajniony raport Najwyższej Izby Kontroli w sprawie okoliczności podpisania kontraktu gazowego z Rosją przez rząd PO-PSL. Od września warszawska prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Pawlak lobbował na rzecz Rosji? „Dbał o interes rosyjski lepiej niż sami Rosjanie”

Mało brakowało, by w październiku 2010 roku została podpisana nie tylko polsko–rosyjska umowa gazowa, ale też porozumienie o połączeniu...

zobacz więcej

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej przypomniał w radiowej Jedynce, że od września warszawska prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Chodzi przede wszystkim o przekroczenie uprawnień i niedopełnianie obowiązków służbowych w 2010 r., w związku z negocjowaniem i podpisaniem niekorzystnej dla Polski oraz sprzecznej z prawem UE umowy na dostawy do Polski rosyjskiego gazu.

Piotr Naimski podkreślił, że w materiałach NIK-u, które na razie mają charakter niejawny, szokuje przede wszystkim stanowisko polskich negocjatorów którzy w 2009 i 2010 r. rozmawiali ze stroną rosyjską.

Za szczególnie szkodliwe uznał propozycje ówczesnego wicepremiera Waldemara Pawlaka, który dążył do nieuzasadnionego, szkodliwego dla Polski przedłużenia umowy gazowej.

Gość Polskiego Radia podkreślił, że w proponowanych wówczas rozwiązaniach nie widzi ani jednego elementu, który służyłby polskim interesom. Minister spodziewa się, że raport Najwyższej Izby Kontroli powinien zostać odtajniony w ciągu najbliższych kilku – kilkunastu dni.

źródło:
Zobacz więcej