Korupcja u szczytów władzy. Premier Izraela przesłuchany po raz piąty

Benjamin Netanjahu może być zmuszony do złożenia urzędu (fot. PAP/EPA/ARIEL SCHALIT / POOL)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu został przesłuchany w ramach dwóch toczących się śledztw dotyczących korupcji. To już piąte przesłuchanie szefa rządu w ramach tych postępowań. W przeszłości polityk był zamieszany w skandale korupcyjne.

Izraelczycy chcą zarzutów dla Netanjahu. Demonstracja przed domem prokuratora

Setki protestujących zebrały się w sobotę wieczorem w Petach Tikwie przed domem prokuratora generalnego Izraela. Ludzie domagali się, by postawiono...

zobacz więcej

„Potwierdzamy, że premier był dziś przesłuchiwany przez kilka godzin w swej rezydencji w Jerozolimie” – oświadczyła policja w komunikacie. Według izraelskiej prasy przesłuchanie trwało cztery godziny.

Od końca 2016 r. przeciwko Netanjahu toczą się dwa śledztwa. Pierwsze dotyczy luksusowych podarunków, które premier i jego rodzina mieli otrzymywać od biznesmenów. Wartość tych prezentów szacuje się na dziesiątki tysięcy dolarów.

Chciał urabiać media?

Drugie śledztwo dotyczy negocjacji z właścicielem największej gazety w kraju „Jedijot Achronot”, którego Netanjahu miał przekonywać, by stawiał władze w korzystniejszym świetle.

Polityk broni się przed zarzutami i przedstawia toczące się postępowania jako „polityczne polowanie”, które ma go odsunąć od władzy.

Minister sprawiedliwości Ajelet Szaked wskazuje, że ewentualne postawienie premiera w stan oskarżenia nie obligowałoby go do złożenia urzędu, gdyż zgodnie z izraelskim prawem szef rządu nie musi rezygnować, nawet jeśli postawione mu zostaną zarzuty. Może jednak zostać zmuszony do ustąpienia.

67-letni Netanjahu jest szefem rządu od 2009 r. Wcześniej sprawował tę funkcję w latach 1996-99. Premier i jego żona Sara byli już bohaterami skandali korupcyjnych.

źródło:

Zobacz więcej