Fortuna za parę miseczek. W kilka lat ich wartość wzrosła trzykrotnie

Miseczki pochodzą z początku XVIII wieku (fot. TT/Invertir en Arte))

Aż 2,5 mln dolarów zapłacono za parę chińskich miseczek z okresu rządów mandżurskiej dynastii Qing. Aukcję zatytułowaną „Ważne dzieła sztuki chińskiej” przeprowadzono w londyńskim domu Sotheby’s.

Majątek za miseczkę do płukania pędzli. Rekord na aukcji w Hongkongu

Licytacja zaczęła się od ponad 10 mln dolarów i trwała, z udziałem licytujących przez telefon, ok. 20 minut. Zakończyła się rekordem, jeżeli chodzi...

zobacz więcej

Obie miseczki pochodzące z czasów rządów cesarza Yongzhenga mają wysokość 9 cm. Eksperci wskazują, że to arcydzieła z tzw. rodziny różu, po chińsku „fencai”, co oznacza kolory „pudrowe”, uzyskiwane dzięki dodatkowi związków ołowiu do naszkliwnych emalii stosowanych do dekoracji.

Taką paletę udało się uzyskać najprawdopodobniej ok. 1720 r., dzięki sprowadzeniu na początku XVIII wieku białej emalii z Europy. Czarki malowane pastelowymi barwami należą do najwcześniejszych przykładów famille rose i doskonale obrazują wyrafinowanie estetyczne cesarza, syna jednego z największych i najdłużej panujących władców Chin, Kangxi.

Dopiero w XIX wieku nazwana fencai, famille rose stosująca głównie kolor różowy i fiolet cieszyła się popularnością przez cały XVII i XIX wiek i została chętnie przejęta przez manufaktury europejskie. Pozwalała na stosowanie większej gamy kolorów i odcieni oraz malowanie bardziej skomplikowanych wzorów składających się z owoców, owadów i ludzkich postaci.

Sprzedane w środę czarki na niskiej podstawce, ze śnieżnobiałej porcelany, są zdobione perfekcyjnie namalowanymi owocami w wyrafinowanych odcieniach. Brzoskwinia, grant i lokwat składają się na chiński symbol „trzech obfitości”.

Astronomiczna kwota za pieczęć cesarza Chin

Aż 21 mln euro – 20 razy więcej niż szacowano – zapłacił zwycięzca aukcji za pieczęć wybitnego chińskiego cesarza Qianlonga (panował w latach...

zobacz więcej

Symbole obfitości

Serwis „Art Daily” wskazuje, że pulchną, różową i bladożółtą brzoskwinię otaczają wygięte listki, duży owoc granatu pęka, odsłaniając jasnoczerwone pestki, a po drugiej stronie czarki ozdobiono gałązką z pięcioma owocami lokwatu – podobnych do nieszpułek jasnożółtych owoców nieśplika japońskiego, nazywanego też nesperosem lub kosmatką.

Wewnątrz czarek przedstawiono po trzy czerwone wiśnie, a na podstawie umieszczono sygnaturę – sześć podszkliwnych niebieskich znaków pisma wzorcowego, oznaczających panowanie cesarza Kangxi i panowanie cesarza Yongzhenga.

Qingowie (1644-1911) byli wspaniałymi mecenasami sztuki i na epoki wyznaczone rządami cesarzy Kangxi, jego syna Yongzhenga i wnuka Qianlonga przypadł szczytowy rozkwit produkcji ceramiki w Chinach. Kangxi nakazał odbudowę zniszczonych słynnych cesarskich pieców w Jingdezhen, które podjęło na nowo produkcję porcelany w 1683 r. i które po dziś dzień należy do najważniejszych ośrodków jej produkcji.

Naczynka należały wcześniej do legendarnego kolekcjonera i marszanda chińskiej sztuki Edwarda T. Chowa (1910-80), którego nazwisko ma wielki wpływ na finansową wartość proweniencji w handlu antykami. Jego umiejętności i smak do tej pory cenione są tak wysoko, że jeśli jakiś przedmiot wchodził w skład jego zbiorów, automatycznie zyskuje na wartości. Cena miseczek wzrosła trzykrotnie w ciągu 13 lat od poprzedniej aukcji.

źródło:

Zobacz więcej