USA: Sankcje na ministrów wspierających prezydenta Wenezueli

Prezydent Wenezueli Nicholas Maduro określany jest przez Waszyngton jako „dyktator”(fot. Carlos Becerra/Anadolu Agency/Getty Images)

Resort finansów USA ogłosił, że nałożył sankcje na dziesięciu obywateli Wenezueli, by wywrzeć presję na władze w Caracas, które zdaniem USA doprowadzają do „erozji demokracji”. To kolejna runda restrykcji nałożonych na Wenezuelę.

Trump zagroził Wenezueli interwencją militarną. „To akt szaleństwa”

Prezydent USA Donald Trump zagroził Wenezueli niesprecyzowaną bliżej „opcją militarną” w odpowiedzi na kryzys polityczny w tym kraju. Rząd w...

zobacz więcej

Jak podaje amerykańskie ministerstwo, restrykcje obejmą kilku ministrów, którzy wspierają prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro w „podważaniu demokracji”.

„Osoby te mają udział w działaniach prowadzących do zdezawuowania procesów wyborczych, cenzurowania mediów, bądź (zaangażowane są) w korupcję w ramach rządowego programu pomocy żywnościowej w Wenezueli” – oznajmił resort finansów.

Na liście osób objętych sankcjami znaleźli się między innymi: Julian Rodriguez Diaz – ambasador Wenezueli w Rzymie, Ernesto Emilio Villegas Poljak – minister kultury i Manuel Fernandez Melendez – szef państwowego Narodowego Towarzystwa Telefonicznego.

Październikowe wybory nie były ani wolne, ani uczciwe

Po październikowych wyborach regionalnych w Wenezueli Departament Stanu USA ogłosił, że nie były one ani wolne, ani uczciwe. Opozycja oskarża prezydenta Maduro o zapędy autorytarne i doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej. Waszyngton nazywa go „dyktatorem”.

Głęboki kryzys polityczny nasilił się latem. 18 sierpnia Zgromadzenie Konstytucyjne, w którego skład weszli jedynie zwolennicy partii rządzącej, podjęło jednomyślną decyzję o przejęciu prerogatyw parlamentu, w którym od wyborów w 2015 roku dominowała opozycja.

Wenezuelska opozycja demokratyczna z nagrodą im. Sacharowa

Laureatem tegorocznej nagrody im. Sacharowa została wenezuelska opozycja demokratyczna. Do przyznawanej przez Parlament Europejski nagrody...

zobacz więcej

Zgromadzenia Konstytucyjnego nie uznało wiele państw Ameryki Łacińskiej, Unia Europejska ani USA. W związku z „podważaniem demokracji” w Wenezueli oraz przeprowadzeniem tam niekonstytucyjnych reform ministerstwo finansów USA poinformowało już pod koniec lipca, że nakłada sankcje na Wenezuelę.

Maduro dostał po kieszeni?


Bezprecedensowe restrykcje finansowe objęły samego Maduro; jego aktywa finansowe podlegające amerykańskiej jurysdykcji zostały zamrożone, a obywatele USA mają zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów z prezydentem Wenezueli.

Ponadto prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące Amerykanom inwestowania w nowe papiery dłużne wyemitowane przez rząd w Caracas lub państwową firmę naftową PDVSA.

W środę kraje UE postanowiły nałożyć embargo na eksport broni do Wenezueli. Decyzja ma być ostatecznie potwierdzona przez ministrów spraw zagranicznych państw unijnych na ich poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli.

Embargo miałoby objąć też wszelki sprzęt, który może zostać użyty przeciw protestującym i opozycji; zakaz dotyczy więc również sprzętu elektronicznego, który mógłby służyć do śledzenia i nadzoru.

źródło:

Zobacz więcej