Policja zatrzymała 22 osoby, które okupowały siedzibę Lasów Państwowych

Kilkudziesięciu ekologów z organizacji Obóz dla Puszczy okupowało siedzibę Lasów Państwowych (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Policja zatrzymała 22 osoby w związku z zajściami w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie – poinformowała podkom. Edyta Wisowska oficer prasowy policji Warszawa-Ochota.

Szyszko: Nastąpiło zrozumienie polskiego stanowiska ws. Puszczy Białowieskiej

– Myślę, że podczas ostatniego wysłuchania przed Trybunałem Sprawiedliwości ws. wycinki prowadzonej w Puszczy Białowieskiej nastąpiło zrozumienie...

zobacz więcej

Kilkudziesięciu ekologów z organizacji Obóz dla Puszczy wtargnęło do siedziby Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie. Protestowali przeciw wycince prowadzonej w Puszczy Białowieskiej.

– Policjanci zatrzymali 22 osoby, które zostały doprowadzone do komendy w związku z popełnieniem przestępstwa z art. 193 Kodeksu karnego, czyli naruszenia miru domowego. W tej chwili wykonywane są z nimi czynności – powiedziała Wisowska.

Protestujący przeciwko wycince puszczy ekolodzy okupowali siedzibę Lasów Państwowych przy ul. Grójeckiej w Warszawie. Aktywiści chcą wycofania się szefa Lasów Państwowych z decyzji, która pozwala prowadzić cięcia na 2/3 powierzchni puszczy; wycofania harwesterów, czyli ciężkiego sprzętu używanego do wycinki; czy zaprzestania sprzedaży drewna z puszczy. Ich zdaniem walka z kornikiem to zasłona dla komercyjnej eksploatacji lasu.

LP: Puszcza jest chroniona

Jak wskazały Lasy Państwowe – w skierowanej do protestujących odpowiedzi – wszystkie najcenniejsze fragmenty Puszczy Białowieskiej są objęte ochroną i nie prowadzi się w nich żadnych cięć – znajdują się one na obszarze parku narodowego oraz rezerwatów przyrody utworzonych w trzech puszczańskich nadleśnictwach.

LP podkreśliły, że zgodnie z przepisami: „w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów leśnicy są obowiązani do kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów, a w szczególności m.in. do zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych”. „Prawo europejskie nakłada na leśników obowiązek działania” – zaznaczono.

źródło:

Zobacz więcej