Notatka ABW ws. Amber Gold utknęła w kancelarii prezydenta Komorowskiego

Z informacji posiadanych przez sejmową komisję śledczą wynika, że tajna notatka ABW z 24 maja 2012 r. dot. Amber Gold na ponad miesiąc utknęła w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Szef jego kancelarii Jacek Michałowski zapoznał się z nią 3 lipca 2012 r., a Bronisław Komorowski dopiero 3 sierpnia.

Będą kolejne zawiadomienia komisji Amber Gold do prokuratury. Policjanci, BGŻ...

Joanna Kopcińska z PiS, członkini komisji śledczej ds. Amber Gold, że nie wyklucza kolejnych zawiadomień do prokuratury ws. policjantów zajmujących...

zobacz więcej

Chodzi o notatkę ówczesnego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka wysłaną do kierownictwa państwa, m.in. prezydenta Komorowskiego, ówczesnego premier Donalda Tuska czy ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Była to informacja z art. 18 ustawy o ABW, czyli mogąca mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa i międzynarodowej pozycji Rzeczypospolitej Polskiej. W piśmie poinformowano, że w ocenie ABW Amber Gold to piramida finansowa, a środki klientów wyprowadzane są do należących do spółki linii lotniczych OLT Express i że w najbliższych dniach ABW złoży zawiadomienie do prokuratury.

Z informacji uzyskanych przez komisję śledczą z Kancelarii Prezydenta wynika, że ówczesny szef Kancelarii zapoznał się z notatką 3 lipca, a prezydent Komorowski - 3 sierpnia 2012 r. W piśmie wskazano też, że w Kancelarii Tajnej i Oddziale Kancelarii Tajnej KPRP nie ma dokumentów niejawnych potwierdzających podjęcie działań w sprawie notatki przez b. prezydenta.

Komisja ds. Amber Gold. Wassermann: czegoś podobnego jeszcze nie widzieliśmy

– Stopień nieudolności, bezsilności braku zaangażowania jest porażający. Nie tylko dla mnie, ale myślę, że dla każdego, kto to oglądał –...

zobacz więcej

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, pod którą działały linie OLT Express Regional (z siedzibą w Gdańsku, wykonujące rejsowe połączenia krajowe) oraz OLT Express Poland (z siedzibą w Warszawie, które wykonywały czarterowe przewozy międzynarodowe). Linie OLT Express rozpoczęły działalność 1 kwietnia 2012 r.

Głośno o sytuacji spółki Amber Gold zrobiło się w lipcu 2012 r., kiedy linie OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe - zawieszono wówczas wszystkie rejsy regularne przewoźnika, a następnie firma poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze. Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 r.

Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej, firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Jako pierwsze o sprawie notatki poinformowało RMF FM.

źródło:

Zobacz więcej