Konflikt między Rosją i USA narasta. Kreml zakaże pracy amerykańskim mediom

Kreml zamierza cofnąć amerykańskim mediom zgodę na działalność na terytorium Federacji Rosyjskiej (fot. REUTERS/Denis Sinyakov)

Moskwa zamierza cofnąć amerykańskim mediom zgodę na działalność na terytorium Federacji Rosyjskiej. To odpowiedź na ograniczenia jakie Waszyngton nałożył na rosyjskie redakcje działające w USA, głównie na telewizję RT, wcześniej znaną pod nazwą Russia Today.

Rosja może uznać zachodnie media za „zagranicznych agentów”

Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow ostrzegł w czwartek, że prawo pozwala na uznanie działających w Rosji mediów zagranicznych za tzw....

zobacz więcej

Według radia Echo Moskwy, restrykcje rosyjskich władz w pierwszej kolejności dotkną: telewizji CNN oraz rozgłośni „Głos Ameryki” i „Svoboda”. Federalna Agencja Nadzoru Telekomunikacyjnego poinformowała, że przygotowano już odpowiednie mechanizmy i urzędnicy czekają na decyzję.

Podjęcie takich działań zapowiedziało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji. Wcześniej deputowani Dumy Państwowej i Rady Federacji, w specjalnym raporcie zarzucili amerykańskim i innym zachodnim mediom prowadzenie działalności szkodzącej interesom Federacji Rosyjskiej.

- Istniejąca baza prawna pozwala, w przypadku konieczności, na uznanie działających w Rosji mediów zagranicznych, które w sposób jawny realizują politykę swych państw (a znamy takie media z nazwy), za zagranicznych agentów lub za organizacje niepożądane – powiedział kilka dni temu wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow.

Jak mówił wówczas Riabkow, ewentualna decyzja zależy „od tego, czy będzie kontynuowana niedopuszczalna presja na media rosyjskie w USA”.

Riabkow ocenił, że żądanie od stacji RT, by zarejestrowała się w USA jako „zagraniczny agent”, „pociągnie za sobą nadzwyczajne utrudnienia w działalności zawodowej dziennikarzy pracujących w USA dla RT”.

– Będziemy odpowiadać stanowczo i w sposób analogiczny, jeśli strona amerykańska nie zrezygnuje ze swoich niemożliwych do przyjęcia żądań – zapowiedział wiceszef MSZ Rosji.

źródło:
Zobacz więcej