Trzaskowski chce powrotu tęczy na pl. Zbawiciela

Tęcza zniknęła z placu Zbawiciela dwa lata temu (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Według Rafała Trzaskowskiego na warszawski plac Zbawiciela powinna wrócić tęcza. – Była fajnym, pozytywnym symbolem i urozmaicała stolicę – powiedział kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy.

Trzaskowski będzie kandydować na prezydenta Warszawy. „Bulwersuje mnie oddawanie kamienic w ręce jakiegoś dziwnego układu”

Poseł Rafał Trzaskowski ma być kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Lider PO...

zobacz więcej

– Oddanie Warszawy PiS nie byłoby tylko moją porażką, ale też porażką nas wszystkich. Bitwa warszawska będzie najważniejszą bitwą wyborów samorządowych. Być może najważniejszą bitwą w najbliższym czasie dla całej opozycji, dlatego dziś cała opozycja musi skoncentrować swe wysiłki w walce przeciwko upartyjnieniu Polski i niszczeniu niezależności samorządów – stwierdził Rafał Trzaskowski w „Rzeczpospolitej”.

Według niego Nowoczesna wystawiając swojego kandydata, Pawła Rabieja, nie czekała na rozmowy z PO. – Kandydatem zjednoczonej opozycji powinien być ktoś, kto ma największe szanse na wygraną – stwierdził. Trzaskowski odniósł się także do pytania, z kim z PiS wolałby konkurować – Patrykiem Jakim czy Stanisławem Karczewskim.

„Trzeba szanować wszystkich konkurentów, ale wydaje mi się, że żaden hunwejbin PiS nie powinien rządzić naszym miastem. Taktyka PiS jest jasna: marszałek Karczewski będzie statecznym kandydatem, który się nie unosi, a Patryk Jaki gryzącym szeryfem. Karczewski ma być dobrym, a Jaki złym gliniarzem w walce o Warszawę. Myślę, że warszawiacy nie dadzą się na to nabrać”.

Tęcza wróci?

Poseł PO odniósł się również do budzących kontrowersje kwestii – według niego na plac Zbawiciela powinna wrócić tęcza. – Była fajnym, pozytywnym symbolem i urozmaicała stolicę – powiedział.

Pytany o miejsce pomnika smoleńskiego i pomnika Lecha Kaczyńskiego odpowiedział, że powinni o tym zdecydować warszawiacy w referendum. – Osobiście uważam, że pomnik na Powązkach wystarczy. Nie chciałbym, żeby w całej stolicy były stawiane pomniki Lecha Kaczyńskiego. I nie chodzi o Lecha Kaczyńskiego, którego szanowałem. Chodzi o wizję tego miasta – dodał. Zapytany o fakt, że prezydent stolicy uznała, że mieszkańcy już wypowiedzieli się w tej sprawie, zauważył, że nie było to referendum, ale tylko sondaż.

Zapytany o zezwolenia dla ONR-u na marsze w stolicy, Rafał Trzaskowski wyraził opinię, że organizacja ta powinna zostać zdelegalizowana. Dodał, że już rok temu podpisał wniosek w tej sprawie, ponieważ prawo do manifestowania przysługuje tylko takim organizacjom, które nie szerzą nienawiści i nie używają symboli zakazanych przez państwo.

źródło:

Zobacz więcej