RAPORT

Pogarda

Ostatni mundur Piłsudskiego na wystawie w Krakowie

Mundur z muzeum w Sulejówku jest depozytem rodziny Piłsudskiego (fot. Wikipedia)
Mundur z muzeum w Sulejówku jest depozytem rodziny Piłsudskiego (fot. Wikipedia)

Najnowsze

Popularne

Mundur, w którym Józef Piłsudski został pochowany w 1935 r., będzie można przez trzy najbliższe dni bezpłatnie oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pokaz zostanie zorganizowany z okazji 99. rocznicy niepodległości Polski oraz 150. urodzin marszałka.

Warszawa szykuje się na obchody 11 listopada. W stolicy 12 różnych zgromadzeń

Na 11 listopada zgłoszono w sumie 12 zgromadzeń publicznych – poinformowała w środę szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa Ewa Gawor. Jak dodała,...

zobacz więcej

– Ekspozycja związana z marszałkiem Józefem Piłsudskim będzie muzealną sensacją – powiedział wicedyrektor MNK Andrzej Szczerski.

Po weekendowym, specjalnym pokazie munduru (od piątku do niedzieli) strój będzie można, odpłatnie już, do końca roku oglądać na wystawie „Sztuka Legionów Polskich”, również w gmachu głównym MNK.

W 2018 r. mundur powróci do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą, które wypożyczyło obiekt krakowskiej placówce. Oprócz ostatniego mundury marszałka MNK zaprezentuje dwa inne, ocalałe mundury naczelnika: jeden ze zbiorów MNK, drugi – z Muzeum Wojska Polskiego.

Mundur z muzeum w Sulejówku jest depozytem rodziny Piłsudskiego, marszałek nosił go przez ostatnie miesiące życia. – To właśnie w tym stroju marszałek został pochowany na Wawelu w 1935 – powiedział kustosz MNK Piotr Wilkosz. W mundurze tym Piłsudski spoczywał do 1939 r., kiedy okazało się, że kryształowa trumna jest nieszczelna, a na ubiorze tworzy się pleśń.

Postanowiono zabalsamować ciało naczelnika, a następnie owinięte w całun złożono w nowym sarkofagu. Od tego czasu do dziś ciało Piłsudskiego spoczywa zawinięte w całun w krypcie wawelskiej. Mundur natomiast został przekazany wdowie Aleksandrze Piłsudskiej.

Ok. 17 lat temu, kiedy wróciła ona do Polski z emigracji w Wielkiej Brytanii, przekazała strój Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wkrótce mundur zdezynfekowano i zakonserwowano.

Z okazji Święta Niepodległości wystawy („Sztuka Legionów Polskich”, „#dziedzictwo”) w gmachu głównym MNK od piątku do niedzieli będzie można oglądać za darmo. Wstęp na „Damę z łasiczką” da Vinci będzie wolny tylko w sobotę, 11 listopada

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej