RAPORT

Pogarda

700 mld dolarów na obronność. Amerykański parlament uzgodnił budżet

Amerykańscy żołnierze służą w wielu regionach świata (fot. PAP/Marcin Bielecki )
Amerykańscy żołnierze służą w wielu regionach świata (fot. PAP/Marcin Bielecki )

Najnowsze

Popularne

Aż 700 mld dolarów zostanie przeznaczonych w przyszłym roku z budżetu Stanów Zjednoczonych na wydatki obronne. Wspólne stanowisko w tej sprawie wypracowali właśnie negocjatorzy z Senatu i Izby Reprezentantów zdominowanych przez Republikanów. Dokładna ustawa w tej sprawie obu Izbom Kongresu ma być przedstawiona w przyszłym tygodniu.

Wojna z terrorem bez ograniczeń. Apel szefów departamentów obrony i stanu

– Wojna jest fundamentalnie nieprzewidywalna – powiedział szef Pentagonu James Mattis podczas poniedziałkowego przesłuchania przed senacką komisją...

zobacz więcej

Uzgodniona kwota jest wyższa, niż zakładał wcześniej w swoim projekcie prezydent Donald Trump.

634 mld ma dostać Pentagon, reszta przeznaczona zostanie na misje wojskowe w Syrii, Afganistanie, Iraku oraz innych krajach.

Kwota ta ma odbudować siły zbrojne USA. W planie zakłada się zwiększenie poboru o 7,5 tys. żołnierzy armii czynnej i o tysiąc Gwardii Narodowej. Marynarka wojenna zwiększona ma być o 5 tys. marynarzy, w czego jedna czwarta to rezerwiści. Tyle samo dotyczyć ma również sił powietrznych.

Aby projekt w tej sprawie został przyjęty, Kongres musi najpierw wycofać ustawę z 2011 r., która nakłada ścisłe limity na wydatki federalne. Analitycy uważają, że może to napotkać na opór Demokratów, którzy będą chcieli przeznaczyć większe pieniądze na inne cele. W tej sprawie potrzebny będzie kompromis obu partii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej