RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ogromna luka we wpływach z CIT. Resort finansów szuka przyczyn

Niemal 150 tys. podatników CIT zadeklarowało w ubiegłym roku straty (fot. Pixabay)
Niemal 150 tys. podatników CIT zadeklarowało w ubiegłym roku straty (fot. Pixabay)

Najnowsze

Popularne

We wpływach z podatku dochodowego od firm pojawiła się luka na co najmniej 2,8 mld zł – alarmuje „Rzeczpospolita”. Ministerstwo Finansów ocenia, że wśród przyczyn może być m.in. wzrost kosztów pracy.

Jednolity plik kontrolny VAT. Kampania informacyjna Ministerstwa Finansów

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzi w życie obowiązek składania informacji o prowadzonej ewidencji w formie pliku JPK_VAT bez wezwania do 25. dnia po...

zobacz więcej

Choć w zeszłym roku polska gospodarka rosła w dobrym tempie 2,8 proc., nieoczekiwanie aż 147 tys. podatników CIT (głównie spółek) wykazało gigantyczne straty. Według danych ministerstwa finansów łączna ich kwota to 55,4 mld zł.

Dziennik wskazuje, że oznacza to wzrost aż o 36 proc. w stosunku do 2015 r. Wtedy deficytowe spółki wykazały 40,8 mld zł na minusie. Inne wskaźniki rozliczeń podatkowych firm (w tym przychody) wzrosły w 2016 r. tylko o kilka procent.

Straty budżetu z powodu tego zjawiska wyniosły co najmniej 2,8 mld zł. W ocenie autorów, choć wpływy z CIT w zeszłym roku mimo wszystko lekko wzrosły, to mogłyby być o tę kwotę większe.

Resort finansów sugeruje, że może być wiele przyczyn niekorzystnego zjawiska: wzrost kosztów pracy, wykorzystanie ulgi na badania i rozwój oraz wzrost liczby startupów, czyli nowych firm inwestujących w swój rozwój, a zatem wykazujących straty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej