Nie żyje ceniony aktor Janusz Kłosiński. Miał 96 lat

Janusz Kłosiński miał 96 lat (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W wieku 96 lat zmarł aktor Janusz Kłosiński. Widzowie zapamiętali aktora m.in. za role w filmach „Lalka”, czy „Nie ma mocnych”. Informację o zgonie artysty przekazał Związkowi Artystów Scen Polskich jego wnuk .

Zmarł aktor Marek Frąckowiak

Nie żyje Marek Frąckowiak. Artysta mimo ciężkiej choroby pracował do ostatnich dni. Był aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. Od 2001 roku...

zobacz więcej

Janusz Kłosiński urodził się 19 listopada 1920 roku w Łodzi. Po wojnie zaczął pracować w składnicy złomu. W tramwaju przeczytał informację o egzaminach do szkoły aktorskiej. Przystąpił do testów i został przyjęty.

W 1948 roku ukończył PWST w Warszawie z siedzibą w Łodzi. Od 1947 występował w teatrach Łodzi, a w latach 1964-1970 był dyrektorem Teatru Nowego. W 1970 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie występował m.in. w Teatrze Narodowym.

W swojej długiej karierze zagrał w wielu filmach i serialach. Widzowie zapamiętali go przede wszystkim z roli Stanisława Włodka w „Niespotykanie spokojnym człowieku”. Na dużym ekranie wystąpił także w takich filmach jak: „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964), „Lalka” (1968), „Nie ma mocnych” (1974), „Ballada o Januszku” (1987).

Zagrał także w serialach, m.in. „Czterej pancerni i pies” (jako Czernousow), „Janosik”, „Czterdziestolatek” (jako dyrektor Wincenty Wardowski), „Przygody Marka Piegusa”, „Lalka”, a także w serialu „Dom”. Po raz ostatni w filmie pojawił się w 2007 roku. Zagrał postać księdza we „Wszystko będzie dobrze”.

Od 50 lat kreował postać Józefa Jabłońskiego w powieści radiowej „W Jezioranach”.

źródło:
Zobacz więcej