Prezes TK: pełny skład TK zajmie się przepisami dot. aborcji

(fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Wniosek grupy posłów w sprawie konstytucyjności przepisów dopuszczających aborcję ze względu na ciężkie wady płodu zostanie rozpoznany w pełnym składzie Trybunału Konstytucyjnego. Poinformowała o tym w środę w wywiadzie dla PAP prezes TK Julia Przyłębska.

Audyt w Trybunale. Prezes: Są sędziowie, którzy zawiesili stan spoczynku. Polskie prawo tego nie zna

– Nie było „czystek” wśród pracowników TK. Niektóre osoby nie chciały zostać, nie mam wpływu na ich decyzję – powiedziała prezes Trybunału Julia...

zobacz więcej

– Sprawa dotycząca aborcji będzie rozpoznana w pełnym składzie Trybunału ze względu na jej charakter – poinformowała Julia Przyłębska, prezes Trybunału. Dodała, że przewodniczącym składu, będzie wiceprezes TK sędzia Mariusz Muszyński, zaś ona sama będzie sprawozdawcą.

Pod wnioskiem do TK podpisało się ponad 100 posłów z kilku środowisk politycznych: PiS, klubu Kukiz'15, koła Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni. Prezes TK poinformowała także, że w kwestii innego z wniosków, który trafił ostatnio do TK – dotyczącego konstytucyjności zasady immunitetu sądowego obcych państw przed sądami krajowymi – wyznaczony został skład pięciu sędziów.

Przewodniczącym w tej sprawie będzie sędzia Justyn Piskorski, zaś sprawozdawcą prezes Przyłębska. Oceniła, że wyroki w tych sprawach są kwestią „miesięcy”.

Bez nadmiernych emocji

– Na pewno nie będzie nieuzasadnionych opóźnień. Apeluję do opinii publicznej, aby spokojnie oczekiwać na rozstrzygnięcia. Nadmierne emocje w takich sprawach zawsze przeszkadzają – powiedziała. – Strony, czyli Sejm i Prokurator Generalny, zostały zawiadomione o treści wniosków. Czekamy na stanowiska stron, po czym będziemy dalej procedowali – dodała prezes Przyłębska.

W środę Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału większością głosów przyjęło informację o działalności TK w 2016 r. – powiedziała też prezes Przyłębska. Podkreśliła, że na razie informacja nie będzie upubliczniona.

– Obecnie mamy przed sobą jeszcze uroczyste Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK z udziałem prezydenta RP, a zatwierdzenie rocznej informacji było warunkiem zwołania tego uroczystego Zgromadzenia – dodała. Podała, że odbędzie się ono zapewne na przełomie listopada i grudnia.

źródło:

Zobacz więcej