Tajfun Damrey zbiera śmiertelne żniwo, 89 osób nie żyje

Tajfun zniszczył ponad 40 tys. hektarów upraw (fot. PAP/EPA/LUONG THAI LINH )

Liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Damrey, który w sobotę uderzył w południowy i środkowy Wietnam, wzrosła do 89 – poinformował we wtorek rząd. W wyniku klęski żywiołowej 174 osoby zostały ranne, a 18 wciąż jest poszukiwanych.

Tajfun Damrey spustoszył Wietnam. Rośnie liczba ofiar

Co najmniej 19 osób zginęło w sobotę w wyniku uderzenia tajfunu Damrey, który nawiedził środkową i południową część Wietnamu. Władze potwierdziły...

zobacz więcej

Synoptycy twierdzą, że poziom wody w większości rzek w regionie obniża się. Z siedmiu przepełnionych zbiorników we wtorek spuszczono wodę, by zapobiec ich przelaniu. Władze w Wietnamie poinformowały, że odcinki jednej z głównych dróg w kraju wciąż znajdują się pod wodą. Dodano, że rząd zarządził wypłatę ofiarom kataklizmu pomocy doraźnej.

Wśród obszarów, które ucierpiały w wyniku żywiołu, jest miasto Danang, gdzie odbywa się szczyt przywódców państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku. W spotkaniu mają wziąć udział m.in. prezydenci USA Donald Trump, Rosji Władimir Putin i Chin Xi Jinping.

Leżące nieopodal zabytkowe miasto Hoi An miały odwiedzić żony przywódców państw biorących udział w szczycie. Miasto, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, objęła największa powódź od lat. Zamknięto sklepy, a po wielu zalanych częściach miasta można poruszać się wyłącznie łodziami.

Tajfun zniszczył ponad 40 tys. hektarów upraw, m.in. trzciny cukrowej i ryżu. Damrey dotarł też do upraw największego na świecie producenta ziaren kawy typu robusta. Jest to druga katastrofa naturalna, która nawiedziła Wietnam w ciągu miesiąca.

źródło:

Zobacz więcej