RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ponad 15 tysięcy właścicieli volkswagenów chce od koncernu zwrotu pieniędzy

Ponad 15 tysięcy właścicieli volkswagenów chce od koncernu zwrotu pieniędzy (fot.  REUTERS/Suzanne Plunkett)
Ponad 15 tysięcy właścicieli volkswagenów chce od koncernu zwrotu pieniędzy (fot. REUTERS/Suzanne Plunkett)

Do sądu krajowego w Brunszwiku w Dolnej Saksonii trafił w poniedziałek zbiorowy pozew właścicieli samochodów z silnikami Diesla, wyprodukowanych przez koncern Volkswagen. Autorzy pozwu domagają się odszkodowań za manipulacje producenta z systemem neutralizacji spalin. Łącznie 15 374 osób chce, aby koncern wypłacił im pełną cenę sprzedażnej samochodów w zamian za ich zwrot.

„Afera spalinowa” z samochodami Volkswagena

zobacz więcej

W następstwie dochodzenia prowadzonego przez podległą rządowi USA Agencję Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla.

Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą „defeat device” (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. Stoi obecnie w obliczu wieloletnich procesów sądowych oraz miliardowych kar za łamanie przepisów o normach technicznych i ochronie środowiska.

W marcu w ramach ugody z wymiarem sprawiedliwości USA Volkswagen przyznał się do oszukiwania tamtejszego rządu i poddał się dobrowolnie karom finansowym w łącznej kwocie 4,3 mld dolarów. Dojdą od tego kolejne miliardy na wykup od amerykańskich użytkowników samochodów ze zmanipulowanym systemem wydechowym.

– Niemieccy klienci nie są klientami drugiej klasy. Mają te same prawa i roszczenia co klienci z USA – powiedział przy składaniu pozwu w sądzie w Brunszwiku Christopher Rother z amerykańskiej kancelarii adwokackiej Hausfeld.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej