RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie wyobrażam sobie, by w rocznicę Bitwy Warszawskiej na Powązkach jeszcze był grób Bieruta”

– Za rok będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości. A za dwa lata - 15 sierpnia roku 1920. Nie wyobrażam sobie, by w tym samym czasie na cmentarzu powązkowskim istniało mauzoleum Juliana Marchlewskiego i Bolesława Bieruta – mówił dr Jarosław Szarek. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej był pytany w programie „O co chodzi”, czy na wojskowych Powązkach winny się znajdować groby zbrodniarzy komunistycznych.

„Nie chcemy w miejscach publicznych zdrajców – chcemy bohaterów”

Ruch Narodowy chce, aby w ramach dekomunizacji zmienić nazwy 41 ulic w stolicy; proponuje, aby patronami ulic zostali m.in. przedstawiciele elit II...

zobacz więcej

Dekomunizacja powinna dotrzeć nie tylko na ulice, ale także np. Na cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie pochowanych jest wielu funkcjonariuszy i dygnitarzy z czasów PRL, w tym wielu zbrodniarzy komunistycznych, uważa prezes IPN Jarosław Szarek. – Za rok będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości. A za dwa lata - 15 sierpnia roku 1920. Nie wyobrażam sobie, by w tym samym czasie na cmentarzu powązkowskim istniało mauzoleum Juliana Marchlewskiego i Bolesława Bieruta – przekonywał dr Szarek.

Zdaniem prezesa IPN osoby, które wspierały komunistyczny reżim w czasach dwudziestolecia międzywojennego i po II wojnie światowej, nie zasługują na uhonorowanie w wolnej Polsce. Dr Szarek nie powiedział jednak, jak wyobrażałby sobie ewentualne ekshumacje i przenosiny takich osób na inne cmentarze.

Setki nazw ulic do zmiany. Propagują ustroje totalitarne

zobacz więcej

Ile kosztuje Polak?

Za bardzo ważną sprawę uważa dr Szarek kwestię reparacji wojennych. – W tym momencie jesteśmy gotowi przystąpić do takiego projektu liczenia strat osobowych. Ale straty materialne to bardziej skomplikowana sprawa. Tu konieczne byłoby powołanie międzyresortowego zespołu archiwistów – mówił prezes IPN.

Jak dodał, choć możliwe jest wyliczenie strat osobowych, to powstaje bardzo poważna kwestia: czy można wyliczyć wartość ludzkiego życia, a jeżeli tak, to jak?

Dr Szarek zapowiedział także, że Instytut nie odpuści starań o możliwość poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie. – Niestety, w tej sprawie nie ma żadnego porozumienia z Ukrainą – skonstatował.

źródło:
Zobacz więcej