Portal tvp.info ujawnia dokumenty. Niebezpieczne związki Radka Sikorskiego

„Akceptuj p. Kotasa jako kandydata na Prezesa WAM. Proszę o przygotowanie nominacji” – napisał odręcznie Radosław Sikorski (fot. MON/arch.PAP/Marcin Obara)

Radosław Sikorski dał Jackowi Kotasowi dostęp do informacji poufnych, tajnych i tajemnicy państwowej. Antoni Macierewicz, który kierował w 2006 r. Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, był temu przeciwny. Portal tvp.info ujawnia nieznane dokumenty.

News PO z Jackiem Kotasem pogrąża Radka Sikorskiego. Portal tvp.info dotarł do kluczowego dokumentu

Kilka dni temu Platforma Obywatelska apelowała o ukaranie Antoniego Macierewicza za wydanie w 2007 r. certyfikatu bezpieczeństwa Jackowi Kotasowi....

zobacz więcej

Platforma Obywatelska twierdzi, że Antoni Macierewicz, będąc szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, dał dostęp do tajnych informacji Jackowi Kotasowi. Portal tvp.info dotarł do dokumentów, z których wynika zupełnie co innego.

Jacka Kotasa w 2006 r. w strukturach Ministerstwa Obrony Narodowej forsował Radosław Sikorski, ówczesny szef resortu w rządzie koalicyjnym PiS-LPR-Samoobrona. Nie tylko nalegał na jego zatrudnienie na stanowisku prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, ale też dał mu, poza procedurą, dostęp do materiałów niejawnych i tajnych. Historia z Jackiem Kotasem to jedna z większych dezinformacji ostatnich miesięcy. Portal tvp.info ujawnia szczegóły tej historii.

Człowiek Sikorskiego

1 czerwca 2006 r. Jacek Kotas na polecenie Radosława Sikorskiego, wówczas ministra obrony narodowej, zostaje zatrudniony na stanowisku prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

„Akceptuj p. Kotasa jako kandydata na Prezesa WAM. Proszę o przygotowanie nominacji” – napisał odręcznie pod koniec kwietnia 2006 r. Sikorski. Wysłał pismo do wiadomości wiceministrów i gen. Józefa Buczyńskiego, wtedy szefa kadr MON.

Buczyński to były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych, zaufany Sikorskiego. W latach 2001-05 był attaché przy ambasadzie RP w Pekinie, był też akredytowany na Mongolię i Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną. Po powrocie do kraju w 2006 r. został doradcą ministra obrony narodowej. W czerwcu tego samego roku z nominacji Sikorskiego został wyznaczony na stanowisko rektora Akademii Obrony Narodowej.

„Dziwne, że prokuratura nie potrafi ustalić sprawców”. Sikorski o nowych taśmach

Były szef MSZ Radosław Sikorski nie chce komentować treści nowych taśm z restauracji „Sowa i Przyjaciele”, ujawnionych przez portal tvp.info....

zobacz więcej

Wróćmy jednak do Kotasa. Na stanowisku prezesa WAM rozpoczyna pracę 1 czerwca. Tego samego dnia wypełnia obowiązkową ankietę, na postawie której przyznaje się poświadczenie bezpieczeństwa. Umożliwia ono wgląd w najbardziej tajne materiały państwa.

Wypełniony dokument powinien zostać niezwłocznie przekazany do Służby Kontrwywiadu Wojskowego, tam zweryfikowany i dopiero na tej podstawie Kotas powinien dostać poświadczenie bezpieczeństwa. Tutaj było jednak inaczej. Wypełniona przez niego ankieta przez pół roku nie opuściła gmachu ministerstwa obrony narodowej. SKW nie przeprowadziła wobec niego żadnego postępowania weryfikacyjnego. Nie zrobiła tego, bo nie wiedziała, że Jacek Kotas wypełnił ankietę.

Macierewicz jest przeciw

22 listopada 2006 r. Jacek Kotas występuje do Radosława Sikorskiego z wnioskiem o przyznanie mu dostępu do materiałów poufnych, tajnych i stanowiących tajemnicę państwową. Sikorski pisze na nim odręcznie „zgoda”. Samą decyzję wydaje osiem dni później.

30 listopada 2006 Sikorski wydaje taką zgodę. Pisze w niej, że wobec Kotasa SKW prowadzi „poszerzone postępowanie sprawdzające”. Ale to jest nieprawda.

Radosław Sikorski o Grzegorzu Schetynie: żulik bez poglądów, tchórz; nie nadaje się na premiera

Do ujawnionych nowych nagrań z restauracji Sowa&Przyjaciele odniósł się redaktor naczelny portalu tvp.info Samuel Pereira. Zauważa, że politycy...

zobacz więcej

4 grudnia na biurko ówczesnego ministra obrony trafia pismo podpisane przez Antoniego Macierewicza, ówczesnego szefa SKW. – „Uprzejmie informuję, że do dnia 1 grudnia 2006 r. wniosek o przeprowadzenie poszerzonego postępowania sprawdzającego wobec Pana Jacka Kotasa nie wpłynął do Biura Ochrony Informacji Niejawnych SKW lub Inspektoratu SKW w Warszawie” – pisze Macierewicz. – „W związku z powyższym wyrażenie zgody na dostęp do informacji stanowiących tajemnicę państwową i oznaczonych klauzulą tajne (….) nie jest możliwe”. Sikorski ignoruje to pismo.

Komisyjna fikcja

Z dokumentów, do których dotarł portal tvp.info, wynika jasno, że wbrew temu, co twierdzą politycy PO, to nie Antoni Macierewicz, ale Radosław Sikorski forsował zatrudnienie Jacka Kotasa w strukturach MON. Mało tego – Sikorski dał Kotasowi dostęp do informacji tajnych. Przeciwny temu był Macierewicz, którego opozycja oskarża o związki z Kotasem.

26 października Platforma Obywatelska powołała specjalny zespół, który zapowiada badanie działalności Antoniego Macierewicza jako ministra obrony. Zamiast na dowodach i rzetelnych informacjach, opiera dyskusję na materiałach z książki Tomasza Piątka „Macierewicz i jego tajemnice”.

Podczas posiedzenia zespołu posłowie PO atakowali ministra. – Dziś publicznie pytamy o Jacka Kotasa, nazywanego przez media „rosyjskim łącznikiem” – mówił Cezary Tomczyk. – W 2007 r. SKW, kierowana przez Antoniego Macierewicza, wydała Kotasowi dostęp do tajemnic państwowych – dodał.

Przedsiębiorca Jacek Kotas od 1997 do 1999 r. był doradcą i sekretarzem ministra rolnictwa. W 2000 r. rozpoczął współpracę z Bankiem Światowym, został też konsultantem w Fundacji Programów Pomocowych dla Rolnictwa „FAPA”. W 2007 r. został podsekretarzem stanu w ministerstwie obrony.

Kontrowersyjny pisarz Tomasz Piątek, autor książki „Heroina” – z którym w 2013 r. z powodu propozycji donosów pożegnała się „Krytyka Polityczna” – oskarża w swojej nowej książce Kotasa o bycie „człowiekiem, który przez kilkanaście lat z przerwami pełnił funkcje kierownicze w spółkach grupy Radius, kontrolowanych przez ludzi powiązanych z mafią i z rosyjskim KGB/FSB”.

Chcieliśmy uzyskać komentarz od Radosława Sikorskiego w tej sprawie, jednak były minister nie odbierał telefonu.

źródło:
Zobacz więcej