RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sondaż: Prawo i Sprawiedliwość zyskuje, opozycja traci

45 proc. poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości – tak wynika z najnowszego badania preferencji politycznych opublikowanego przez Kantar Public dla TVP. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z 23-proc. poparciem, a na trzecim Nowoczesna, na którą chce głosować 9 proc. badanych.

Kantar Public zapytał na kandydata/kandydatkę, której partii zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach? (Wynik dla osób zdecydowanych na zagłosowanie na konkretną partię).

Gdyby wybory odbyły się w listopadzie, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 45 proc. ankietowanych.

Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 23 proc. badanych.

Kolejna jest Nowoczesna z 9-procentowym poparciem.

Kukiz'15 cieszy się 8-procentowym poparciem. Sojusz Lewicy Demokratycznej zanotował poparcie na poziomie 5 proc.

Kto poza progiem wyborczym?

Poza Sejmem znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc), Partia Razem (2 proc.) i Wolność (2 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 3-5 listopada na grupie 1000 pełnoletnich Polaków.


Kantar Public: PiS wciąż z ogromną przewagą; jeszcze pięć partii w Sejmie

Dominacja PiS na polskiej scenie politycznej

40 proc. poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości – wynika z najnowszego badania preferencji politycznych przygotowanego dla Telewizji Polskiej przez Kantar Public, uwzględniając 11 proc. osób niezdecydowanych.

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z 20-proc. poparciem. Na trzecim miejscu znalazła się Nowoczesna iż 8-procentowym poparciem.

Gdyby wybory odbyły się w listopadzie wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 40 proc. ankietowanych. Jest to o 5 pkt proc. więcej niż w lipcu tego roku.

Jedno procentowy spadek w porównaniu z lipcem zanotowała Platforma Obywatelska. Na tę partie zagłosowałoby 20 proc. ankietowanych. Kolejna jest Nowoczesna i 8 proc. poparcia, spadek o 2 pkt proc. w porównaniu z lipcem.

Dalej Kukiz'15 i 7-procentowe poparcie, a w porównaniu z lipcem spadek o 4 pkt proc. Sojusz Lewicy Demokratycznej zanotował poparcie na poziomie 5 proc., wzrost o 1 pkt. proc.

Kto poza Sejmem?

Do Sejmu nie weszłyby Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc.), Partia Razem (2 proc.) i Wolność (2 proc.). 11 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-5 listopada na grupie 1000 pełnoletnich Polaków.


Kantar Public: PiS wciąż na czele; w Sejmie jeszcze trzy partie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej