„Dzieci na Wigilię czekają już od połowy roku”. Pomagać możemy nawet dzisiaj

Jeden z ponad 800 listów do mikołaja napisanych w tym roku (fot. Archiwum rodzinne)

„Ucieszę się ze wszystkiego, co dostanę św. Mikołaju” - napisała 11-letnia Basia. Wystartowała kolejna edycja ogólnopolskiej akcji na rzecz dzieci z domów dziecka. W jej ramach zbierane są wymarzone prezenty dla dzieci z 25 placówek opiekuńczo- wychowawczych i domów dziecka z całej Polski.

Zostało Ci jedzenie po świętach? Wciąż możesz się nim podzielić

Akcja „Podziel się posiłkiem z bezdomnymi” trwa. – To prawda, że nadal zbieramy jedzenie. Potrzebni nam są kierowcy wolontariusze, którzy pomogą...

zobacz więcej

One Day to ogólnopolska akcja dla dzieci z domów dziecka i placówek opiekuńczych. W jej ramach prezenty i świąteczne paczki mają trafić do podopiecznych z domów dziecka, placówek opiekuńczych oraz do dzieci, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Listy dzieci do mikołaja oraz je same można poznać poprzez „tabelkę marzeń” na stronie https://oneday.com.pl/tabelka-marzen. Młodsze dzieci czekają na zabawki, starsze mają bardziej praktyczne i przyszłościowe oczekiwania, jak zestaw fryzjerski czy kurs prawa jazdy. Większość prosi o ubrania.

Szymon Krzyżanowski z fundacji mówi, że najbardziej poruszające były prośby o sztućce czy talerze. – Dzieci opuszczające domy dziecka często nie mają podstawowych przedmiotów, dlatego stworzyliśmy projekt „wsparcie na starcie”, w ramach którego podopieczni otrzymują kursy, szkolenia, pomoc w znalezieniu pracy – mówi portalowi tvp.info Krzyżanowski.

Podarki trafią w ręce potrzebujących w ostatnią niedzielę przed świętami podczas finałowej imprezy gwiazdkowej w Warszawie. Ma być dużo niespodzianek, koncertów i animacji. I oczywiście dzieci - około 800. Tych, które nie będą mogły pojechać, mikołajowie odwiedzą w domach.

„Celem organizacji imprezy finałowej jest integracja dzieci z placówek z całej Polski, zebranie marzeń zawodowych, dotarcie do prawdziwych potrzeb dzieci, wręczenie nowych, nieużywanych przedmiotów, ubrań, zabawek. Dzieci na Wigilię czekają już od połowy roku, co stanowi ważny aspekt wychowawczy i wpływa na ich motywację do nauki” – wyjaśniają organizatorzy.

To kolejna edycja akcji. W ubiegłym roku udało się zebrać 500 sztuk odzieży, 140 lalek, 130 pudełek klocków, 110 książek, 80 misiów i 70 par butów. Ponad 600 świątecznych paczek trafiło do czekających na nie dzieci.

źródło:
Zobacz więcej