Święto polskiego kina w Chicago. Będzie nagroda specjalna

Festiwal otworzył film „Ach Śpij Kochanie” z Andrzejem Chyrą (fot. mat. pras.)

W Chicago rozpoczął się 29. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce. W ciągu dwóch tygodni zaprezentowanych zostanie ponad 70 produkcji fabularnych i dokumentalnych.

„Niemiłość” i dokument o Pawlenskim. 11. Festiwal Filmów Rosyjskich w Warszawie

Jedenasty Sputnik już na orbicie. W tym roku o statuetkę Grand Prix konkuruje w Warszawie 13 rosyjskich filmów fabularnych z ostatnich dwóch lat....

zobacz więcej

Podczas inauguracji w wypełnionej po brzegi sali kina Muvico widzowie zobaczyli najnowszy film Krzysztofa Langa „Ach Śpij Kochanie”. Opowiada on o mrocznych czasach PRL-u lat 50., a główną rolę zagrał w nim Andrzej Chyra. Aktor przyjechał do Chicago, aby spotkać się z widzami.

Widzowie będą mogli również obejrzeć dokument „Strateg” o zmarłym w maju prof. Zbigniewie Brzezińskim, politologu i geostrategu, w latach 1977–1981 doradcy prezydenta USA Jimmy’ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego. W filmie obok członków rodziny Brzezińskiego, wypowiadają się o nim m.in. Carter, Henry Kissinger, Michaił Gorbaczow.

Organizatorzy festiwalu przyznają specjalną nagrodę „Skrzydła” za sukcesy odnoszone poza Polską. W ubiegłym roku otrzymał ją reżyser Krzysztof Zanussi.źródło:
Zobacz więcej