RAPORT

Pogarda

Milion migrantów w trzy lata. Kanada szuka pieniędzy na emerytury

Kanada przyjmie prawie milion migrantów w ciągu najbliższych trzech lat  (fot. Anadolu Agency/Getty Images))
Kanada przyjmie prawie milion migrantów w ciągu najbliższych trzech lat (fot. Anadolu Agency/Getty Images))

Najnowsze

Popularne

Prawie milion migrantów przyjmie Kanada w ciągu najbliższych trzech lat – wynika z przedstawionego przez rząd nowego rekordowego planu. 565 tys. przyjedzie w ramach programów dla wykwalifikowanych pracowników różnych branż. Rząd zakłada, że taka polityka zapobiegnie starzeniu się społeczeństwa.

„Dam pracę hakerowi”. Kanadyjska armia zapłaci sowicie za atak na wojskowe komputery

Kanadyjska armia potraktowała poważnie zagrożenie atakami hakerskimi. Dlatego ogłosiła przetarg na kontrolne włamanie do pokładowych komputerów...

zobacz więcej

W 2018 r. Kanada zamierza wydać wizy pobytowe 310 tys. nowych rezydentów, w 2019 r. – limit będzie zwiększony do 330 tys., a następnie w 2020 r. – do 340 tys., co równa się 1 proc. ludności kraju. Doradcy rządu premiera Kanady Justina Trudeau proponowali limity nawet wyższe od przyjętych, sięgające 450 tys. osób w 2021 r.

Rząd w Ottawie dotąd ustalał jednoroczne plany imigracji. Od lat było to ok. 250 tys. osób rocznie. Jednak obecnie, jak podkreślono w komunikacie, po konsultacjach z rządami prowincji i środowiskami biznesowymi, postanowiono przygotować wieloletni plan po to, żeby instytucjom obsługującym imigrantów łatwiej było przygotować środki i plan działania.

Pięć milionów Kanadyjczyków przejdzie na emeryturę

Rząd nie kryje, że podstawą decyzji o zwiększonych limitach imigracyjnych jest przede wszystkim sytuacja gospodarcza i demograficzna. Na konferencji prasowej w środę w Toronto minister ds. imigracji, uchodźców i obywatelstwa Ahmed Hussen podkreślał, że ludność Kanady się starzeje. – Pięć milionów Kanadyjczyków przejdzie na emeryturę do 2035 r., a na rynku pracy jest mniej osób, które mogłyby wspierać seniorów i emerytów finansowo – powiedział Hussen.

Rząd zakłada, że imigranci przyczynią się do rozwoju gospodarczego kraju. Z trzyletniego limitu miliona nowych imigrantów ok. 565 tys. przyjedzie w ramach programów dla wykwalifikowanych pracowników różnych branż. Ok. 265 tys. osób przyjedzie dodatkowo w ramach łączenia rodzin, ponad 137 tys. wiz przypadnie uchodźcom.

100 proc. przyrostu ludności – z rodzin migrantów

Dlaczego współcześni Eskimosi wybierają śmierć?

Nie ma pracy. Za to jest morze alkoholu i góry tanich narkotyków, które dziesiątkują społeczności rdzennych mieszkańców Kanady. Wiele z nich...

zobacz więcej

Hussen przypomniał, że o ile w 1971 r. na jednego emeryta przypadało statystycznie 6,6 osób na rynku pracy, to już w 2012 r. ta proporcja wynosiła 1 do 4,2, a według prognoz w 2036 r. wyniesie ona 1 do 2. Wówczas, według szacunków, 100 proc. przyrostu ludności Kanady będzie pochodzić z imigracji, dziś jest to 75 proc.

Według danych urzędu statystycznego Statistics Canada z ubiegłorocznego spisu powszechnego ponad 7,5 mln osób, czyli 21,9 proc. mieszkańców kraju to osoby, które urodziły się poza Kanadą. To najwyższy odsetek od 1921 r., kiedy spis powszechny wykazał 22,3 proc. imigrantów.

Coraz więcej nowych Kanadyjczyków pochodzi z Azji i Afryki

Niemniej, jak mówił Hussen, przyjazd imigranta do Kanady to tylko „połowa pracy”. – Musimy mieć pewność, że ludzie otrzymują narzędzia potrzebne do osiągnięcia sukcesu, kiedy już tu przyjadą – zaznaczył minister.

Jak zwraca uwagę jeden z najważniejszych ośrodków badawczych, Conference Board of Canada, średni dochód Kanadyjczyka urodzonego w Kanadzie to ok. 50 tys. dolarów kanadyjskich rocznie, dla Kanadyjczyka – imigranta to 43 tys. dolarów kanadyjskich rocznie. Dochody pracowników imigrantów zmniejszyły się po 1991 r., gdy zmieniły się kraje pochodzenia imigrantów.

Rafalska: nie grozi nam armagedon, będą pieniądze na emerytury

Uszczelnienie programu 500 plus od 1 października, w tym doprecyzowanie przepisów dotyczących opieki naprzemiennej, zapowiedziała szefowa MRPiPS...

zobacz więcej

Od początku lat 90. coraz więcej nowych Kanadyjczyków pochodzi z Azji i Afryki, a kanadyjscy pracodawcy i organizacje regulujące rynek pracy „mają problem z oceną zagranicznej edukacji i doświadczenia w pracy”.

Powinni szlifować język

Imigranci mają dostęp do bezpłatnych lekcji angielskiego i francuskiego, ale każdy Kanadyjczyk ma w zanadrzu historie o niemożności porozumienia się z technikiem firmy telekomunikacyjnej (który często pochodzi z Azji), budowlańcem (to często Polacy), czy problemach językowych w kontaktach z infolinią banku.

Problemy z dobrą znajomością oficjalnych języków Kanady stają się problemem dla niektórych branż. Jeff, copywrighter pracujący w jednej z agencji reklamowych w Toronto, tłumaczył PAP, dlaczego kanadyjskie reklamy są mało dowcipne: „odbiorca często niewystarczająco zna angielski, więc żeby reklama do niego trafiła, nie mogę używać finezyjnego języka”.

Warunki i kryteria kilkudziesięciu programów imigracyjnych, można sprawdzić wstępnie na stronach kanadyjskiego ministerstwa imigracji i obywatelstwa (www.cic.gc.ca/english).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej