RAPORT

Wojna na Ukrainie

Hiszpański sąd wydał Europejski Nakaz Aresztowania byłego premiera Katalonii

Jest nakaz aresztowania byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Jest nakaz aresztowania byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Hiszpański sędzia wydał Europejski Nakaz Aresztowania byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta. Jak poinformowano w komunikacie, to następstwo niepojawienia się Puigdemonta na przesłuchaniu w sprawie deklaracji niepodległości regionu.

KE o sądach: Nie ma zbieżności sytuacji w Polsce i Hiszpanii

– Nie ma zbieżności między sytuacją w Polsce i Hiszpanii – oświadczyła w piątek rzeczniczka Komisji Europejskiej Annika Breidthardt. W ten sposób...

zobacz więcej

Rzecznik belgijskiej prokuratury federalnej Eric Van der Sijpt potwierdził otrzymanie ENA. – Przeanalizujemy go, następnie zostanie on przekazany sędziemu śledczemu – powiedział agencji AFP.

Nie stawili się w sądzie

Ani Puigdemont, ani czworo członków jego rządu, którzy także wyjechali do Brukseli, nie stawiło się na czwartkowe przesłuchanie przed sądem w Madrycie w związku z zarzutami rebelii, działalności wywrotowej i sprzeniewierzenia środków publicznych.

Wobec niestawienia się zdymisjonowanych przez Madryt członków katalońskiego rządu, prokuratura generalna Hiszpanii wystąpiła do Sądu Najwyższego o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) pięciorga polityków.

Na liście ENA obok Puigdemonta znajduje się czworo byłych ministrów jego gabinetu: Antoni Comin, Clara Ponsati, Meritxell Serrat oraz Lluis Puig. Nakaz wydano w piątek.

Reuters pisze, że Belgia będzie miała maksymalnie trzy miesiące, żeby zdecydować, czy wydać Hiszpanii Puigdemonta i jego ministrów.

Areszt dla członków rządu

Sąd Najwyższy Hiszpanii zdecydował też w czwartek o tymczasowym aresztowaniu dziewięciorga członków zdymisjonowanego rządu Puigdemonta, którzy pozostali w kraju, z wicepremierem Oriolem Junquerasem na czele. Sąd nakazał bezwarunkowy areszt na czas śledztwa i ewentualnego procesu.

W piątek na wolność wyszedł były minister przedsiębiorczości Santi Vila – po wpłaceniu kaucji w wysokości 50 tys. euro. Głównym argumentem na korzyść Vili miał być fakt, że zrezygnował on ze stanowiska w katalońskim rządzie, zanim 27 października kataloński parlament przyjął rezolucję o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

Przeciwko aresztowaniu polityków odbywają się w Katalonii liczne protesty, w tym blokady dróg i tras kolejowych.

Będą przedterminowe wybory

27 października hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd Mariano Rajoya władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. Nastąpiło to krótko po przyjęciu przez kataloński parlament w tajnym głosowaniu rezolucji o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

Na mocy uruchomionego przez hiszpański senat artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji, ograniczającego autonomię Katalonii, premier Rajoy wyznaczył wicepremier Hiszpanii Sorayę Saenz de Santamarię do objęcia tymczasowej funkcji koordynatora ds. Katalonii.

28 października Madryt opublikował w internecie w dzienniku urzędowym decyzję dotyczącą odwołania premiera Puigdemonta, członków jego gabinetu oraz ponad 130 wysokich rangą katalońskich urzędników, a także datę przedterminowych wyborów parlamentarnych w Katalonii, które rozpisano na 21 grudnia br.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej