Policja podsumowała akcję „Znicz”. W wypadkach zginęły 53 osoby

Wypadek na drodze krajowej nr 764 pomiędzy miejscowościami Chańcza i Raków, 2 listopada (fot. PAP/Piotr Polak)

Od ubiegłego piątku na drogach zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych; w sumie miało miejsce 609 wypadków drogowych - wynika z danych podanych przez nadkom. Radosława Kobrysia z Biura Ruchu Drogowego KGP. Policja zatrzymała 1821 nietrzeźwych kierowców.

Zginęły 42 osoby, 618 zostało rannych. Trwa akcja „Znicz”

Ostatni dzień akcji Znicz. „Nie zabijaj” – to jej hasło i apel policji o rozwagę i ostrożną jazdę. Czeka nas fala powrotów. Duże natężenie ruchu...

zobacz więcej

Dane pochodzą z podsumowania policyjnej akcji „Znicz 2017”, która rozpoczęła się w miniony piątek. Akcję prowadzono w związku z Dniem Wszystkich Świętych, który w związku z tradycją odwiedzania cmentarzy, co roku generuje wzmożony ruch na drogach.

Łącznie w tym czasie kontrolowało kierowców i patrolowało okolice cmentarzy około 5 tys. policjantów. Sprawdzali oni prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci.

Kobryś zapewnił, że w najbliższy weekend policja nadal będzie patrolować okolice cmentarzy, bo – jak przewiduje – część osób rozłożyła w czasie wizyty na grobach bliskich.

– Choć formalnie akcja zakończyła się, to w większych miastach i w okolicach większych cmentarzy policja ruchu drogowego nadal będzie widoczna. W niektórych miejscach do poniedziałku będzie zmieniona organizacja ruchu – powiedział Kobryś. Równoległe z akcją „Znicz”, w tym roku, trwa wspólna akcja policjantów i duchownych pod hasłem „Nie zabijaj”.

Jej organizatorzy apelują, by w listopadowy czas refleksji o tych, którzy od nas odeszli, myśleć też o żywych, którzy są obok nas, w tym o bezpieczeństwie innych użytkownikach dróg, po których się poruszamy. W ubiegłym roku w okresie Wszystkich Świętych zginęło 39 osób, a 441 zostało rannych; ogółem doszło do 425 wypadków. Policjanci zatrzymali ponad 1197 pijanych kierowców.

źródło:

Zobacz więcej