RAPORT

Tusk kontra Tusk

Organizacje polonijne odcinają się od Stefana Hambury

Prezes Światowego Kongresu Polaków, mecenas Stefan Hambura (2L) oraz wiceprezes organizacji - Krystyna Krzekotowska (L) podczas uroczystej inauguracji I Światowego Kongresu Polaków (fot. PAP/Rafał Guz)
Prezes Światowego Kongresu Polaków, mecenas Stefan Hambura (2L) oraz wiceprezes organizacji - Krystyna Krzekotowska (L) podczas uroczystej inauguracji I Światowego Kongresu Polaków (fot. PAP/Rafał Guz)

„Strategia dla Polski ponad podziałami” to hasło I Światowego Kongresu Polaków, zorganizowanego w piątek w Warszawie z inicjatywy mec. Stefana Hambury. Celem spotkania ma być wypracowanie lepszych mechanizmów współpracy między Polakami na świecie. Europejska Unia Wspólnot Polonijnych i Rada Polonii Świata wydały oświadczenie, w którym odcięły się od tej inicjatywy.

Anna Wawrzyszko z ZPwN o utrudnieniach po produkcji filmu

Film dokumentalny o Związku Polaków w Niemczech nie zostanie pokazany nigdzie na terenie Niemiec. Tak zdecydowało tamtejsze ministerstwo zajmujące...

zobacz więcej

„Brak jakiegokolwiek związku inicjatywy Pana Hambury z organizacjami polonijnymi” - deklaruje Anna Wawrzyszko, wiceprezes Związku Polaków w Niemczech. Podkreśla przy tym, że „Pan Hambura nie ma nic wspólnego z org. na terenie Niemiec”.

„Strategia dla Polski ponad podziałami”

I Światowy Kongres Polaków został zorganizowany przez Stowarzyszenie Światowy Kongres Polaków, którego prezesem jest mec. Stefan Hambura. Hasłem kongresu jest „Strategia dla Polski ponad podziałami”, a celem spotkania – wypracowanie lepszych mechanizmów współpracy między Polakami na świecie oraz wymiana dotychczasowych doświadczeń w tym zakresie.

„Polska musi być odważna”. Hambura znów głoduje w intencji Polonii

Stefan Hambura nie ustępuje. Berliński adwokat ponownie rozpoczął protest głodowy. Domaga się od niemieckich władz uznania Polaków za mniejszość...

zobacz więcej

Organizatora kongresu mec. Hambura zaapelował w piątek, by Polacy na całym świecie „zjednoczyli się ponad podziałami”. – Gdy będziemy współpracować, nie będzie już żadnych »polskich obozów koncentracyjnych«. Nikt sobie na to nie pozwoli, żeby gdzieś coś takiego zostało zapisane czy wypowiedziane. Uważam, że najwyższy czas, ażeby się zjednoczyć i działać wspólnie – mówił w piątek mec. Stefan Hambura.

Postulat zmian w konstytucji

Poinformował, że jednym z głównych postulatów Stowarzyszenia jest wprowadzenie takich zmian w konstytucji, które pozwolą na to, by dwudziestu senatorów było wybieranych przez Polonię. – Tylko wtedy będziemy mogli zaktywizować Polaków mieszkających poza granicami Polski. Ich aktywność jest nam bardzo potrzebna – stwierdził Hambura.

Celem Stowarzyszenia Światowy Kongres Polaków, jak podano na stronie internetowej, jest utrzymywanie łączności i współpracy Polaków w kraju i za granicą, podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, rozwój nauki, edukacji, oświaty, a także działalność w zakresie rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej