Niewiarygodne odkrycie w piramidzie Cheopsa. Pierwsze znalezisko od XIX wieku

Egipskie piramidy wciąż mają tajemnice. W grobowcu Cheopsa naukowcy odkryli nieznaną komnatę. Przestrzeń ma długość trzydziestu metrów. Odkrycie było możliwe dzięki nowoczesnej metodzie obrazowana przy pomocy promieniowania kosmicznego.

Niemcy skazani za kradzież elementów piramidy Cheopsa

Egipski sąd skazał na pięć lat więzienia sześciu Egipcjan i zaocznie trzech Niemców za kradzież fragmentów kamiennych bloków pochodzących z...

zobacz więcej

To pierwsze tego rodzaju znalezisko od XIX wieku. Kryła je w sobie Piramida Cheopsa w Gizie. Nieznana dotąd przestrzeń o długości trzydziestu metrów znajduje się nad Wielką Galerią, czyli korytarzem prowadzącym do Komory Królewskiej. Wyniki badań opublikowano w magazynie „Nature”.

Promieniowanie kosmiczne

Eksperci mogli zajrzeć w głąb starożytnej budowli dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod, w tym obrazowania za pomocą promieniowania kosmicznego. W ten sposób udało im się znaleźć w środku piramidy Cheopsa coś, co określają na razie mianem próżni. Nie udało się bowiem sprawdzić co kryje wnęka. To pole do popisu dla egiptologów i archeologów.

Ale naukowcy podkreślają sensacyjność swojego odkrycia. Mehdi Tayoubi z paryskiego instytutu badawczego wyjaśnił, że nikt nie spodziewał się, że natrafi na nieznaną komnatę. Badania miały pomóc w poznaniu wewnętrznej struktury budowli.

Jeden z siedmiu cudów świata


Piramida Cheopsa zbudowana została w okresie Starego Państwa, około 2560 p.n.e. z przeznaczeniem na grobowiec faraona Cheopsa. Budowano ja około 20 lat. W starożytności uznana została za jeden z siedmiu cudów świata.

źródło:
Zobacz więcej