RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Trybuny stojące na polskich stadionach? Jest projekt rozporzadzenia MSWiA

Stadion Narodowy (fot. arch.PAP/Rafał Guz)
Stadion Narodowy (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Umożliwienie organizacji meczów piłkarskich na stadionach, gdzie znajdują się sektory z miejscami stojącymi dla kibiców, zakłada projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Mecz Polska-Czarnogóra wygrał Franek. Chłopiec towarzyszył Robertowi Lewandowskiemu

Piłkarskie spotkanie z Czarnogórą było szczególnie ważne dla małego Franka, który przy pełnym stadionie towarzyszył Robertowi Lewandowskiemu...

zobacz więcej

Projekt rozporządzenia ws. wymogów technicznych infrastruktury sektorów na stadionie trafił do konsultacji międzyresortowych.

W ocenie MSWiA, wprowadzenie proponowanych rozwiązań przyczyni się m.in. do zwiększenia frekwencji na stadionach.

„Zmiana umożliwiająca organizowanie meczów piłki nożnej, także z uwzględnieniem możliwości wykorzystania na stadionach miejsc stojących, jest odpowiedzią na wnioski zgłaszane przez środowisko piłkarskie. Oczekuje się, że możliwość sprzedaż biletów na miejsca stojące przyczyni się do zwiększenia frekwencji na stadionach, a co za tym idzie, zwiększenia pozytywnej roli piłki nożnej w społeczeństwie” – napisano w uzasadnieniu projektu.

Oddzielenie i bariery

Zgodnie z propozycją MSWiA, miejsca stojące na stadionie miałyby być oddzielone od pozostałych sektorów. Ponadto trybuna, z której będzie można oglądać mecz na stojąco, będzie musiała posiadać miejsca numerowane.

Projekt zakłada też, że w sektorach z miejscami stojącymi muszą być stosowane tzw. bariery bezpieczeństwa.

„Ich celem jest w szczególności uniemożliwienie niekontrolowanego przemieszczania się większej liczby osób – kibiców, pomiędzy rzędami miejsc, co mogłoby stanowić bardzo poważne zagrożenie w szczególności w sytuacji przemieszczania się osób w stronę płyty boiska. Ze względu na fakt, że konstrukcja trybun zakłada ich pochylenie w kierunku boiska, niekontrolowany napór tłumu w tę stronę może prowadzić do sytuacji przewracania się osób, upadków, tratowania itp. Umiejscowienie barier bezpieczeństwa ma na celu zapobieganie tego typu wypadkom” – podkreślono w uzasadnieniu.

Patriotyczna oprawa meczu Legia - Astana. Kibice uczcili powstańców

Kibice Legii Warszawa przygotowali specjalną oprawę meczu 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów z FK Astana. W związku z 73. rocznicą wybuchu Powstania...

zobacz więcej

W propozycji MSWiA zaznaczono, że bariery powinny być zamontowane w taki sposób, aby w trakcie imprezy masowej nie było możliwości ich wyrwania. Zgodnie z projektem, proponowane przepisy weszłyby życie 14 dni od daty ogłoszenia.

Kibice wolą stać

Ze względów bezpieczeństwa obecne przepisy nakładają obowiązek, by stadiony, na których organizowane są spotkania piłkarskie, miały wyłącznie trybuny z miejscami siedzącymi. W wielu krajach (m.in. w Anglii) trybuny stojące zostały zakazane pod wpływem opublikowanego w 1989 roku raportu ministra sprawiedliwości Zjednoczonego Królestwa Petera Taylora, sporządzonego w następstwie tzw. tragedii na Hillsborough i zamieszek na stadionie Haysel.

Kibice cenią jednak atmosferę kibicowania na trybunie stojącej Za wzór atmosfery święta piłkarskiego podawana jest słynna „Südtribüne” znajdująca się na stadionie Signal Iduna Park (wcześniej Westfalenstadion – Stadion Westfalii), na którym rozgrywane są mecze klubu piłkarskiego Borussia Dortmund. Trybuna ta obejmuje przeszło 24 tys. miejsc i jest to największa trybuna na stadionie piłkarskim w Europie.

Znajdująca sie w Hanowerze HDI-Arena (dawniej Niedersachsenstadion – Stadion Dolnej Saksonii), na którym mecze rozgrywa Zespół Hannoower 96, posiada trybunę stojącą na 8 tys. miejsc. Stojące trybuny są również w Belgii (np. stadion Stade Constant Vanden Stock, na którym gra RSC Anderlecht) czy w Szkocji – Celtic Park, gdzie mecze rozgrywa Celtic Glasgow.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej