RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Hiszpania: Prokuratura chce aresztowania byłych ministrów Katalonii

Prokurator generalny Juan Manuel Maza podkreślił, że katalońscy politycy dopuścili się ciężkich wykroczeń Jose Manuel Maza (fot. PAP/EPA/Ballesteros)
Prokurator generalny Juan Manuel Maza podkreślił, że katalońscy politycy dopuścili się ciężkich wykroczeń Jose Manuel Maza (fot. PAP/EPA/Ballesteros)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura generalna Hiszpanii zwróciła się do Sądu Najwyższego w Madrycie o areszt tymczasowy dla ośmiu przedstawicieli zdymisjonowanych władz Katalonii, w tym byłego wicepremiera Oriola Junquerasa, w związku z referendum ws. niepodległości regionu.

Gwardia przeszukuje siedzibę katalońskiej policji, funkcjonariusze szukają nagrań

Hiszpańska Gwardia Cywilna (Guardia Civil) weszła we wtorek do siedziby regionalnej katalońskiej policji i do komisariatów w wielu miastach w...

zobacz więcej

Prokuratura zarekomendowała, by Santi Vila, były szef departamentu ds. przedsiębiorczości w katalońskim rządzie, otrzymał możliwość zwolnienia z aresztu za kaucją w wysokości 50 tys. euro. Polityk ten zrezygnował ze stanowiska w rządzie, zanim 27 października kataloński parlament jednostronnie przyjął rezolucję o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii.

Vila to jeden z 14 członków zdymisjonowanych przez rząd centralny rządu katalońskiego, którzy zostali wezwani do złożenia zeznań przed madryckim sądem Audiencia Nacional. Zajmuje się on najpoważniejszymi sprawami polityczno–finansowymi i terroryzmem. Zarzuca im się rebelię, działalność wywrotową i malwersację, za co w Hiszpanii grozi odpowiednio 30, 15 i 6 lat więzienia.

Wcześniej przed Sądem Najwyższym stawiło się sześcioro byłych członków prezydium regionalnego parlamentu w ramach procedury sądowej, rozpoczętej po ogłoszeniu niepodległości regionu. Wśród nich była odsunięta od władzy szefowa katalońskiego parlamentu Carme Forcadell.

Ich przesłuchanie zostało odroczono na wniosek adwokatów do 9 listopada, aby umożliwić im przygotowanie linii obrony.

MSZ Ukrainy: Rosja wykorzystuje sytuację Katalonii, wspiera siły destabilizujące Europę

Rosja chce wykorzystać sytuację w Katalonii do osłabienia Europy – oświadczył szef ukraińskiego MSZ na spotkaniu z hiszpańskim ministrem spraw...

zobacz więcej

Tysiące ludzi zgromadziły się  pod siedzibą rządu katalońskiego w Barcelonie w manifestacji poparcia dla przesłuchiwanych urzędników. Ludzie klaskali, skandowali proniepodległościowe hasła i trzymali katalońskie flagi.

Były szef katalońskich władz Carles Puigdemont obecnie przebywa w Belgii wraz z czterema byłymi ministrami regionalnego rządu. Jego adwokat zapowiedział, że jego klient będzie współpracował z hiszpańskimi i belgijskimi władzami.

W poniedziałek hiszpański prokurator generalny Jose Manuel Maza zapowiedział, że w związku z ogłoszeniem przez Katalonię niepodległości chce postawienia byłym przywódcom tego regionu zarzutów.

Prokurator oskarża byłych liderów niepodległościowych o zachęcanie mieszkańców Katalonii do „aktywnej rebelii” w celu doprowadzenia do secesji. Przypomina, że katalońscy przywódcy ignorowali wszystkie decyzje sądownictwa, w tym zakaz organizowania referendum niepodległościowego 1 października.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej