RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Francja bez stanu wyjątkowego. Po raz pierwszy od dwóch lat

W trakcie stanu wyjątkowego we Francji doszło do kilku zamachów (fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)
W trakcie stanu wyjątkowego we Francji doszło do kilku zamachów (fot. Pascal Le Segretain/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Od północy w nocy z wtorku na środę we Francji przestał obowiązywać stan wyjątkowy. Wprowadzono go przed prawie dwoma laty, nazajutrz po serii ataków przeprowadzonych w Paryżu i podparyskim Saint-Denis przez islamskich terrorystów 13 listopada 2015 roku.

Francja: nowa ustawa antyterrorystyczna. Stan wyjątkowy zostanie zniesiony

Posłowie Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu, przyjęli we wtorek projekt ustawy wzmacniający bezpieczeństwo wewnętrzne i...

zobacz więcej

Stan wyjątkowy dawał ogromne możliwości działania ministrowi spraw wewnętrznych i prefektom policji. Teraz zastąpi go nowa ustawa dostosowana do ciągłego zagrożenia terrorystycznego, przyjęta przez parlament w połowie października i podpisana przez prezydenta Emmanuela Macrona w poniedziałek.

Ustawa pozwala na kontrolowanie rozmów telefonicznych i połączeń internetowych, na wytyczenie stref podwyższonego ryzyka narażonych na zamach, śledzenie podejrzanych osób i obejmowanie ich aresztem domowym, powiększenie stref przygranicznych, także w pobliżu lotnisk oraz na walkę z radykalizacją poglądów pod wpływem ideologii radykalnego islamu.

Minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb podkreślił, że zamachy, do których doszło w ostatnim czasie, w tym w Marsylii, gdzie zginęły dwie kobiety, są dowodem na to, że zagrożenie istnieje i że państwo musi chronić swoje społeczeństwo.

Nowa ustawa wzbudza sprzeciw organizacji obrony praw człowieka, które chcą sprawę skierować do Trybunału w Strasburgu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej