Legenda wraca do produkcji. Radomski „Łucznik” wznowi montaż Visa

Vis wz. 35 ma być ponownie produkowany od 2018 roku (fot. fabrykabroni.pl / Fabryka Broni „Łucznik” - Radom)

W drugiej połowie przyszłego roku Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu ma rozpocząć produkcję legendarnego Visa. To odpowiedź zakładu na duże zainteresowanie pistoletem rynku cywilnego i kolekcjonerów broni.

Projekt ustawy „Broń dla patriotów”. Kukiz'15 wnosi autopoprawki

Posłowie Kukiz’15 przygotowali autopoprawki do projektu ustawy o „broni dla patriotów” – dowiedział się portal PolskieRadio.pl. Mają one zostać...

zobacz więcej

Jak poinformowała rzeczniczka radomskiego zakładu Julia Grzesiak, Fabryka Broni „Łucznik” wznowiła prace nad rozpoczęciem produkcji pistoletu Vis.

– Proces produkcji rozpocznie się najprawdopodobniej w drugiej połowie przyszłego roku – powiedziała rzeczniczka. Dodała, że decyzja o produkcji Visów zapadła w związku z dużym zainteresowaniem i zapytaniami ze strony użytkowników rynku cywilnego, pasjonatów broni i kolekcjonerów.

– Zarząd Fabryki uznał, że broń o tak historycznym znaczeniu powinna powrócić do oferty sprzedaży zakładu – powiedziała Grzesiak.

Fabryka na razie nie podaje, ile sztuk Visów zamierza wyprodukować, ale wiadomo, że ma to być stała produkcja.

W zeszłym roku „Łucznik” wypuścił limitowaną serię 50 egzemplarzy z okazji 90-lecia istnienia fabryki i 80-lecia zatwierdzenia visa do produkcji seryjnej. 20 sztuk Visa z limitowanej jubileuszowej serii wystawiono na internetową aukcję. Cena wywoławcza jednego modelu wynosiła 8 tys. zł. Najwyższa cena zapłacona za egzemplarz to 10 tys. 100 zł.

Jeden z najlepszych


Pistolet Vis wz. 35 to konstrukcja Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Wzorowany był m.in. na pistoletach Colt M1911 i Browning Hi Power. Jest bronią osobistą, służącą do samoobrony i walki na krótkich odległościach, do 50 m. Według fachowców to jeden z najlepszych wyprodukowanych do tej pory pistoletów wojskowych.

Vis był bronią oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Do wybuchu wojny wyprodukowano prawie 50 tys. sztuk tego rodzaju pistoletów. Po przejęciu fabryki przez Niemców w 1939 r. produkcję kontynuowano, ale były to pistolety w uproszczonej wersji i gorszej jakości.

W czasie drugiej wojny światowej kradzież Visów z radomskiego zakładu była jedną z najważniejszych form działalności Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej w Radomiu. Z zakładu wynoszono części, a potem składano z nich gotowe pistolety. Były one używane także w czasie powstania warszawskiego.

źródło:

Zobacz więcej