RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Terrorysta wytropiony po latach. Trump: stanie przed wymiarem sprawiedliwości

W ataku na konsulat w Bengazi zginął amerykański ambasador Christopher Stevens (fot. Alex Wong/Getty Images)
W ataku na konsulat w Bengazi zginął amerykański ambasador Christopher Stevens (fot. Alex Wong/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Amerykańskie służby specjalne pojmały w Libii mężczyznę, odpowiedzialnego za atak na konsulat Stanów Zjednoczonych w libijskim Bengazi w 2012 roku. Zginęło wówczas czterech Amerykanów, w tym ambasador Christopher Stevens.

Rodzice ofiar ataku w Benghazi pozywają Hillary Clinton

Rodzice dwóch Amerykanów, którzy cztery lata temu zginęli w ataku na konsulat USA w Benghazi w Libii, podali do sądu Hillary Clinton. Autorzy pozwu...

zobacz więcej

Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele władz USA powiedzieli agencji Reutera, że al-Imam został schwytany kilka dni temu w Libii przez żołnierzy amerykańskich sił specjalnych. Miał on odegrać rolę w ataku na ambasadora.

Według rozmówców agencji, znajduje się obecnie w pieczy Departamentu Sprawiedliwości USA i jest transportowany przez wojsko do Stanów Zjednoczonych. Wszystko to odbywa się w ramach operacji zarządzonej przez prezydenta Donalda Trumpa i uzgodnionej ze wspieranym przez ONZ libijskim Rządem Zgody Narodowej.

Na rozkaz prezydenta

Prezydent Trump poinformował, że zatrzymany to Mustafa al-Imam. W specjalnym oświadczeniu prezydent podkreślił, że cała akcja została przeprowadzona na jego rozkaz.

„Al-Imam stanie teraz przed wymiarem sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych za udział w zamachu na konsulat w Bengazi w 2012 roku, przeprowadzony w rocznicę ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku” – napisał w oświadczeniu Biały Dom.

W 2013 roku rząd Stanów Zjednoczonych wyznaczył 10 milionów dolarów nagrody za informacje, które przyczyniłyby się do wykrycia sprawców zamachu z Bengazi. Życie stracił wówczas między innymi ambasador Chris Stevens.

Republikanie od dawna zarzucają Hillary Clinton, że gdy była sekretarzem stanu, nie zadbała o należytą ochronę amerykańskiego konsulatu. Atak był tematem szeregu przesłuchań w Kongresie USA. Pojawił się także w kampanii prezydenckiej.

Wcześniej w tym miesiącu, amerykańscy prokuratorzy wszczęli postępowanie przeciwko domniemanemu organizatorowi tego ataku – Ahmedowi Abu Chatallahowi. Oczekiwał on na proces od 2014 roku, kiedy to został schwytany w Libii przez żołnierzy USA i agentów FBI, a następnie przewieziony do USA amerykańskim okrętem wojennym. Trwało to 13 dni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej