– Najprawdopodobniej jest to efekt totalnej, opozycyjnej blokady działań polskiego rządu. To chyba samo się tłumaczy. Odrzucenie wszystkich zaproponowanych przez konstytucyjnego ministra osób przez KRS, wskazuje na to, że ktoś tam chce uprawiać politykę i to politykę totalną, obstrukcji – w ten sposób wicepremier Piotr Gliński odniósł się w „Minęła 20” do decyzji Krajowej Rady Sądownictwa. Rada postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości.
Krajowa Rada Sądownictwa stanęła wbrew interesom całego polskiego społeczeństwa – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak ocenił,...
zobacz więcej
Krajowa Rada Sądownictwa poinformowała, że postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości. Według rzecznika KRS Waldemara Żurka jest to spowodowane niespełnianiem kryteriów ustawowych.
– Niestety, stało się coś, co trudno nawet bez emocji komentować, bo stał się skandal: dziś KRS stanęła wbrew interesom całego polskiego społeczeństwa, a przede wszystkim skrzywdziła swoją decyzją tych świetnie przygotowanych, znakomicie wykształconych ludzi, którzy – mówię to w czasie teraźniejszym, bo liczę, że tak się stanie – są nadal wielką nadzieją polskiego sądownictwa – skomentował decyzję KRS minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Prace nad zmianami w systemie sądownictwa postępują we właściwym tempie – powiedział w programie „Minęła 8” Paweł Mucha, sekretarz stanu w...
zobacz więcej
Polityka obstrukcji vs. polityka solidarności
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński bardzo ostro odniósł się do decyzji KRS. – Najprawdopodobniej jest to efekt totalnej, opozycyjnej blokady działań polskiego rządu. To chyba samo się tłumaczy. Odrzucenie wszystkich zaproponowanych przez konstytucyjnego ministra osób przez KRS, wskazuje na to, że ktoś tam chce uprawiać politykę i to taką politykę totalną, obstrukcji – przekonywał Gliński.
– To raczej potwierdza nasze obawy i naszą diagnozę, i także utwierdza nas w tym, że robimy dobrze dążąc do bardzo zdecydowanej reformy polskiego systemu sprawiedliwości, bo ten system jest niesprawny i ludzie, którzy w nim podejmują często decyzje, tak jak w tym przypadku, podejmują decyzje trudne do zrozumienia dla społeczeństwa – dodał.
Polityk odniósł się także do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która przewiduje zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego obecnie nie płaci się składek (tzw. 30-krotność). Zmiany miałyby wejść w życie od przyszłego roku.