RAPORT

Wojna na Ukrainie

MSZ Ukrainy: Rosja wykorzystuje sytuację Katalonii, wspiera siły destabilizujące Europę

Katalońskie dążenia niepodległościowe miały być wspierane przez m.in. rosyjskich hakerów (fot. David Ramos/Staff/GettyImages)
Katalońskie dążenia niepodległościowe miały być wspierane przez m.in. rosyjskich hakerów (fot. David Ramos/Staff/GettyImages)

Rosja chce wykorzystać sytuację w Katalonii do osłabienia Europy – oświadczył szef ukraińskiego MSZ na spotkaniu z hiszpańskim ministrem spraw zagranicznych. Pawło Klimkin zapewnił Alfonso Dastisa o ukraińskim poparciu hiszpańskiej polityki wewnętrznej.

Madrycki dziennik: proniepodległościowe partie w Katalonii tracą poparcie

Proniepodległościowe partie w Katalonii zdają się tracić poparcie – wynika z sondażu opublikowanego przez madrycki dziennik „El Mundo”. Gazeta...

zobacz więcej

Szef ukraińskiej dyplomacji mówiąc o sytuacji wokół Katalonii wyraził opinię, że to Rosja wspiera w Europie siły, które dążą do destabilizacji. Jego zdaniem Moskwa próbuje też przedstawić światu fałszywy obraz katalońskiego separatyzmu. Jak podkreślił, Rosja stara się wykorzystać te wydarzenia, aby wypracować fałszywą logikę tego, co się odbywa w Europie.

Według szefa ukraińskiego resortu dyplomacji Rosja chce postawić znak równości między jej bezprawną okupacją Krymu i tym, co się dzieje w Katalonii. Pawło Klimkin dodał, że na Ukrainie nie mamy do czynienia z separatyzmem, ale z agresją Rosji.

Ukraiński szef MSZ zaznaczył, że Ukraina popiera działania hiszpańskiego rządu skierowane na zachowanie ładu konstytucyjnego i poszanowania prawa.

Hiszpański szef dyplomacji odnosząc się do słów Pawła Klimkina podkreślił, że zarówno sytuacja w Katalonii jak i na Krymie oraz w Donbasie stanowią zagrożenie dla integralności obu państw.

Ukraina nie uznała niepodległości Katalonii, ogłoszonej przez lokalny parlament.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej