„Przykład głupoty, którą trzeba potępić”, „Europa rugująca chrześcijaństwo umrze”

– Jeżeli Europa będzie dalej rugowała chrześcijaństwo z przestrzeni publicznej, to taka Europa po prostu umrze i na to miejsce wejdzie wojujący islam – stwierdziła na antenie TVP Info Anna Maria Siarkowska z Partii Republikańskiej. – Nie wysnuwajmy z tego wniosków, które przedstawiają obraz Europy jako Europy całkowicie pozbawionej tradycji, historii, wartości – przestrzegał z kolei Sławomir Potapowicz z Nowoczesnej.

„Pomnik jest czymś absolutnie naturalnym”. „Nie może być efektem plebiscytów”

– Z pewnością nie może to być efekt plebiscytów. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy teraz robili jakąś kampanię wyborczą, rozdawali ulotki, kłócili się,...

zobacz więcej

W środę Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, zdecydowała, że z pomnika Jana Pawła II w Ploërmel ma zostać usunięty krzyż, gdyż jest „ostentacyjnym symbolem religijnym”, który „łamie zasadę świeckości państwa”. Monument przedstawia postać papieża pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się ogromny krzyż. W sumie pomnik ma ponad osiem metrów wysokości.

Polska premier chce, by rząd podjął starania w celu „ocalenia od ocenzurowania” papieskiego monumentu.

– Dzisiaj to my musimy pokazywać Europejczykom w Europie Zachodniej, jak można ułożyć stosunki społeczne, że krzyż to jest niezwykle pozytywny symbol – mówi Arkadiusz Czartoryski z Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że burmistrz Ploërmel „zareagował pozytywnie”.

– Lepiej faktycznie, żeby został ten pomnik z krzyżem tam we Francji. Ostatecznie, gdyby miał być zniszczony, zburzony i zrujnowany, to weźmiemy pomnik Ojca Świętego do Polski – dodał.

„Zaproponujemy przeniesienie pomnika Jana Pawła II z Francji do Polski”

– Rząd podejmie starania, żeby „ocalić od ocenzurowania” pomnik papieża Jana Pawła II we Francji. Zaproponujemy przeniesienie go do Polski, o ile...

zobacz więcej

„Na to miejsce wejdzie wojujący islam”

– Jeżeli Europa będzie dalej rugowała chrześcijaństwo z przestrzeni publicznej, to taka Europa po prostu umrze i na to miejsce wejdzie wojujący islam – stwierdziła z kolei na antenie TVP Info Anna Maria Siarkowska z Partii Republikańskiej i klubu parlamentarnego PiS.

Dodała, że Europejczycy, „którzy rugują chrześcijaństwo z przestrzeni publicznej, za chwilę będą musieli poddać się bardzo rygorystycznym warunkom religii islamskiej”.

Decyzja Rady Stanu wynika z ustawy z 1905 roku, która mówi o laickim charakterze państwa francuskiego. Zgodnie z nią umieszczanie oznak religijnych – niezależnie od tego, do jakiej religii się odnoszą – w miejscach publicznych stanowi naruszenie.

„Jeden przypadek nie świadczy o laicyzacji Europy”

– Ja jestem człowiekiem niewierzącym, natomiast nigdy bym sobie nie pozwolił na to, żeby niszczyć w przestrzeni publicznej zabytki architektury, pomniki, to, co dla ludzi może stanowić jakąś wartość – podkreślał Sławomir Potapowicz z Nowoczesnej.

Przestrzegł jednak przed wysuwaniem zbyt daleko idących wniosków i „wpadaniem w paranoję i histerię z faktu, że w jednej miejscowości dochodzi do skandalicznej, głupiej sytuacji”.– To, co dzisiaj jest przykładem zagarniania przestrzeni publicznej przez osoby, które są laickie czy też niewierzące, to jednostkowy przykład głupoty, którą trzeba potępić, powiedzieć, że to jest nierozsądne, niewłaściwe postępowanie. Natomiast nie wysnuwajmy z tego wniosków, które przedstawiają obraz Europy jako kontynentu całkowicie pozbawionego tradycji, historii, wartości – wymieniał.

Na usunięcie krzyża władze Ploërmel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie zrobią, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

źródło:
Zobacz więcej