RAPORT

Wojna na Ukrainie

Madrycki dziennik: proniepodległościowe partie w Katalonii tracą poparcie

21 grudnia w Katalonii odbędą się wybory samorządowe (PAP/EPA/Toni Albir)
21 grudnia w Katalonii odbędą się wybory samorządowe (PAP/EPA/Toni Albir)

Proniepodległościowe partie w Katalonii zdają się tracić poparcie – wynika z sondażu opublikowanego przez madrycki dziennik „El Mundo”. Gazeta ocenia, że ich nieco słabsze notowania wobec przeciwników secesji wskazują, że walka przed wyborami do katalońskiego parlamentu w grudniu będzie zażarta. W niedzielę w Barcelonie odbywa się demonstracja przeciwników oderwania od Hiszpanii. Bierze w niej udział około 300 tys. osób.

Puigdemont: stawiajcie pokojowy opór dążeniom Hiszpanii do przejęcia kontroli nad regionem

Carles Puigdemont odrzuca zawieszenie autonomii Katalonii. Nie zamierza też opuścić funkcji szefa regionalnego rządu. W przemówieniu telewizyjnym...

zobacz więcej

Z sondażu opinii Sigma Dos wynika, że proniepodległościowe ugrupowania mogą liczyć łącznie na 42,5 proc. poparcia, podczas gdy przeciwnicy secesji na 43,4 proc. Badanie opublikował hiszpański dziennik „El Mundo”, który sprzeciwia się oderwaniu się Katalonii od Hiszpanii – zwraca uwagę agencja Reutera.

Ankieta została przeprowadzona na grupie około tysiąca osób od poniedziałku do czwartku, czyli jeszcze zanim kataloński parlament przyjął w tajnym głosowaniu rezolucję w sprawie utworzenia „Republiki Katalonii jako niezależnego i suwerennego państwa”. Rezolucja katalońskiego parlamentu nie określa terminu proklamowania niepodległości.

W następstwie tego głosowania hiszpański Senat zatwierdził artykuł 155. konstytucji, który ogranicza autonomię regionu. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy ogłosił, że ministerstwa w centralnym rządzie mają przejąć uprawnienia katalońskiej administracji, a 21 grudnia odbędą się w Katalonii wybory. Tymczasem regionalny rząd Katalonii nie uważa się za zdymisjonowany i zamierza działać nadal.

W niedzielę w Barcelonie odbywa się manifestacja na rzecz jedności Hiszpanii. Hasłem przemarszu jest „Wszyscy jesteśmy Katalonią. O rozsądek i zgodne współżycie”. Organizatorem demonstracji jest przeciwne secesji Katalońskie Stowarzyszenie Cywilne SCC – ta sama organizacja, która w połowie października zgromadziła w stolicy regionu ponad milion osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej