RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Macierewicz: Wojska Obrony Terytorialnej wiążą obywateli z armią

Przysięga „terytorialsów” w Siedlcach (fot. tt/MON)

Wojska Obrony Terytorialnej to nowe oblicze polskiej armii, które w sposób szczególny wiąże obywateli z armią i zadaniem obrony ojczyzny - napisał szef MON Antoni Macierewicz w liście do żołnierzy ochotników 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szef MON: samorządy są generalnie przychylne Wojskom Obrony Terytorialnej

Współpraca z samorządami lokalnymi przy formowaniu oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej z zasady układa się dobrze – podkreślił szef MON Antoni...

zobacz więcej

List odczytał wiceminister obrony Michał Dworczyk podczas uroczystości zaprzysiężenia żołnierzy w sobotę w Siedlcach.

Minister obrony narodowej przypomniał, że w polskiej historii wojska obywatelskie powoływane były w sytuacjach najwyższego niebezpieczeństwa. „Tak działo się podczas powstań narodowych, tak było w 1920 r. i tak było, gdy utworzono Armię Krajową. Wojska obywatelskie walczyły z okupantem niemieckim i sowieckim” – napisał Macierewicz. Według niego dzisiaj na Wojska Obrony Terytorialnej czekają inne zadania: codziennej pracy służby ojczyźnie i armii polskiej.

Wiceszef MON gratulował żołnierzom podjęcia wyzwania i służby. „Bądźcie dumni z munduru, który zakładacie w waszej służbie. Pamiętajcie, że za tym mundurem, za orłem, który jest na nakryciu głowy jest cała historia oręża polskiego, któremu zawdzięczamy niepodległość i suwerenność naszego kraju” – powiedział Dworczyk do żołnierzy.

W ten weekend przysięgi składają żołnierze obrony terytorialnej w sześciu miastach. Uroczystość zaprzysiężenia żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbywa się w sobotę także w Grajewie. W niedzielę przysięgi żołnierzy tej brygady odbędą się w Augustowie i Supraślu.

MON kupi 53 tys. karabinów Grot, w tym roku armia dostanie tysiąc sztuk

Wojsko kupi polskie karabiny dla Wojsk Obrony Terytorialnej – czytamy w „Naszym Dzienniku”. Ministerstwo ma to ogłosić podczas Międzynarodowego...

zobacz więcej

Z kolei żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego, ps. Zapora złożą przysięgę w Zamościu w niedzielę, a żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego – tego samego dnia w Krośnie.

Ogółem w trzech brygadach obrony terytorialnej przysięgę złoży w sobotę i niedzielę ponad 800 żołnierzy. Towarzyszyć im będzie ponad 300 rezerwistów. Przysięgi wojskowe kończą przedostatni cykl szkoleń podstawowych i wyrównawczych zaplanowanych na ten rok w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. żołnierzy. WOT przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny, mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności.

źródło:

Zobacz więcej