Puigdemont: stawiajcie pokojowy opór dążeniom Hiszpanii do przejęcia kontroli nad regionem

Wystąpienie Puigdemonta zostało zapowiedziane z zaledwie kilkuminutowym wyprzedzeniem (fot. PAP/EPA/JORDI BEDMAR)

Carles Puigdemont odrzuca zawieszenie autonomii Katalonii. Nie zamierza też opuścić funkcji szefa regionalnego rządu. W przemówieniu telewizyjnym powiedział, że tylko demokratycznie wybrany parlament może zdecydować o zmianie gabinetu. Polityk przemawiał na tle flag katalońskiej i Unii Europejskiej. Flagi hiszpańskiej nie było.

Szef PE: secesja Katalonii oznacza oderwanie się od Europy

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani ostrzegł, że secesja Katalonii oznacza też oderwanie się od Europy. W wywiadzie dla „Il...

zobacz więcej

Zwracając się do mieszkańców Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział, że będzie kontynuował prace nad przekształceniem regionu w niepodległą republikę. Zaapelował do społeczeństwa o stawianie oporu w pokojowy sposób.

Zdymisjonowany szef władz regionalnych zaapelował też o „powołanie do życia wolnego państwa”. Zachęcał, by nie zbaczać z obranej drogi.

– Kontynuujmy ją w jedyny sposób, który może doprowadzić do zwycięstwa, bez przemocy, bez obraźliwych słów, szanując osoby i symbole. Apeluję również o poszanowanie tych, którzy protestują, bo nie zgadzają się z decyzjami większości parlamentarnej – mówił do Katalończyków.

W Madrycie trwa posiedzenie rządu, podczas którego poszczególne resorty przejmują kompetencje władz Katalonii. Wczoraj wprowadzono w życie 155. artykuł konstytucji pozwalający na zawieszenie jego autonomii. Wieczorem premier Mariano Rajoy odsunął władze Katalonii i rozwiązał jego parlament.

źródło:
Zobacz więcej