„Budujemy nowe ugrupowanie na bazie kilku filarów”

Jarosław Gowin wskazał, że nowa partia będzie miała profil konserwatywny (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

– Nowe ugrupowanie budowane przez Polskę Razem będzie się opierać na kilku nowych filarach np. środowiskach samorządowych i republikańskich – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Obiecał, że za kilka dni przedstawiony zostanie program partii.

Gowin: Nie jestem zwolennikiem kidnapingu sejmowego

– Skoro nie wie nic wicepremier, a miałem wrażenie, że i minister sprawiedliwości, i pan prezes Kaczyński, raczej wszyscy mamy uwagę skoncentrowaną...

zobacz więcej

Gowin wskazał, że ugrupowanie oprócz członków partii Polska Razem będzie się składało ze środowisk wolnościowych, republikańskich, stowarzyszeń chrześcijańsko-demokratyczne oraz działaczy samorządowych.

Zapowiedział, że 4 listopada na kongresie, który zaplanowano w stolicy, przedstawione zostaną też zręby nowego programu nowego ugrupowania. Program ma obejmować wszystkie sfery życia publicznego, ale prezentowany ma być sukcesywnie.

„Łączy nas wiele”

– Chcemy z tymi nowymi środowiskami wypracowywać szczegółowe rozwiązania programowe, ale na pewno łączy nas wiele, bo mamy takie same poglądy np. na tematy gospodarcze – wyjaśnił

Wicepremier podkreślił, że w ugrupowaniu będą też nowi politycy np. kilku obecnych parlamentarzystów. – Na nazwiska przyjdzie czas wkrótce. Troje z parlamentarzystów złożyło deklaracje przystąpienia do nowej formacji, kilku rozważa taką możliwość. Nie jest tajemnicą, że jedną osobą z tej trójki jest pani poseł Magdalena Błeńska z koła Republikanie – przyznał.

Nowa partia została zaplanowana już w sierpniu. Portal tvp.info ujawnia szczegóły

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował dziś o powstaniu nowej partii, która „będzie częścią obozu rządzącego”. Nowe ugrupowanie powołać ma jego...

zobacz więcej

Gowin podkreślił, że w kongresie wezmą udział osoby, które są autorytetami w wielu środowiskach – samorządowym, naukowym, gospodarczym. Jak mówił w sobotę we Wrocławiu środowisko samorządowe jest szczególnie ważne, ponieważ nowe ugrupowanie – podobnie jak dotychczas Polska Razem – bardzo ceni sobie dorobek i efekty funkcjonowania samorządu.

Wspólny start

Minister nauki i szkolnictwa wyższego wyjaśnił, że wciąż w Zjednoczonej Prawicy trwają rozmowy na temat wspólnego startu w wyborach samorządowych i ocenił, że wszystko jest na dobrej drodze do porozumienia w tej sprawie.

1 października Gowin poinformował, że jego ugrupowanie rekomenduje, by wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Krakowa była wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W odpowiedzi na to szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że kandydatura ta nie jest uzgodniona z PiS.

W sobotę wicepremier pytany był, czy jego ugrupowanie wycofa swoje zgłoszone już kandydatury, w tym kandydaturę Jadwigi Emilewicz. – Ja nigdy żadnej kobiety nie oddałem walkowerem. Pani minister jest doświadczonym samorządowcem. Może się zdarzyć, że w niektórych miastach będziemy popierać kogoś innego niż Prawo i Sprawiedliwość, które wystawi tam swego kandydata – odparł wicepremier.

Gowin po spotkaniu z prezesem PiS: dyskutowaliśmy o palących problemach politycznych

Dyskutowaliśmy o najbardziej palących problemach politycznych, takich jak reforma wymiaru sprawiedliwości – powiedział w czwartek prezes Polski...

zobacz więcej

Nowoczesny konserwatyzm

Szef Polski Razem podkreślił, że nowe tworzone ugrupowanie będzie partią konserwatywną, ale zbudowaną nowocześnie według zachodnich wzorów. – Chcemy ją obudować środowiskami opiniotwórczymi. Stworzymy w niej radę samorządową do zadań związanych z tym tematem. Bliskie i ważne są nam sprawy gospodarcze, zagadnienia wolności gospodarczej – tłumaczył.

Dodał, że gospodarczy liberalizm w ramach Zjednoczonej Prawicy ma znaczenie, ponieważ obecnie dominuje nurt socjalny realizowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Ocenił, że poszerzenie formuły programowej pomoże Zjednoczonej Prawicy na wygranie wyborów w 2019 roku.

Wicepremier i szef resortu nauki był też pytany o potrzebę rekonstrukcji rządu zapowiedzianą przez premier Beatę Szydło. Zdaniem Gowina szczegóły zmian ogłosi premier Szydło osobiście, ale kluczowe wcale nie będą ewentualne zmiany personalne.

– Jako ministrowie wszyscy czekamy na ocenę prawie dwóch lat naszej pracy. Tę ocenę wystawi na nasze parlamentarne zaplecze. Rząd potrzebuje korekty dotyczącej trybu podejmowania decyzji i zwiększenia tempa działań. Musimy eliminować problem tzw. silosowatości poszczególnych ministerstw – powiedział wicepremier.

Jako przykład „silosowatości” podał projekt ustawy na temat obniżenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. – Ja go złożyłem na kongresie Zjednoczonej Prawicy w Psysusze jak wspólną propozycję wszystkich partii. Ma on podpis prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, ale nadal nie trafił do prac w parlamencie. Tego typu opóźnienia powinniśmy eliminować – ocenił Gowin.

źródło:

Zobacz więcej