RAPORT

Pogarda

Polskie okna i drzwi hitem eksportowym. Kolejny cel: ekspansja poza Europę

Polskie okna są cenione w Europie (fot. FB/Drutex)
Polskie okna są cenione w Europie (fot. FB/Drutex)

Najnowsze

Popularne

Rekordowe zyski z eksportu polskich producentów stolarki. W pierwszym półroczu sprzedali na zagranicznych rynkach 4,95 mln okien i drzwi o łącznej wartości 871 mln euro. W ujęciu ilościowym eksport wzrósł o 8,7 proc., a wartościowym o 11 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz Branżowych.

Eksport polskiej żywności wzrósł o 9,4 proc. w 2017 roku

– Wartość eksportu polskiej żywności w pierwszych 7 miesiącach br. wzrosła o 9,4 proc. Polscy producenci żywności mają możliwość eksportowania do...

zobacz więcej

Z prognozy Centrum Analiz Branżowych (CAB) wynika, że w 2017 roku wielkość eksportu stolarki z Polski wzrośnie ogółem o 6-9 proc. i przekroczy 10 mln sztuk okien i drzwi. W roku ubiegłym eksport wyniósł 9,5 mln sztuk.

Jak zauważa CAB szansą na utrzymanie takiego tempa wzrostu eksportu w kolejnych latach jest ekspansja na rynki spoza Europy.

Wielu producentów już rozpoczęło takie działania, o czym świadczy aż 24-proc. wzrost wartości eksportu stolarki z Polski na rynki pozaunijne w pierwszym półroczu 2017 roku. Polskich eksporterów nie odstrasza nawet ocean. Stany Zjednoczone są trzecim pozaunijnym oraz pierwszym pozaeuropejskim rynkiem zbytu dla polskiej stolarki – zwracają uwagę eksperci.

W 2016 roku z Polski do USA wyeksportowano okna i drzwi za 15 mln euro, czyli o 57 proc. więcej niż w 2015 roku. W pierwszym półroczu bieżącego roku odnotowano dalszy wzrost i to aż o 72 proc. do wartości 9,8 mln euro.

Centrum Analiz Branżowych zwraca uwagę, że liczby te nie uwzględniają branży fasad.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej